Budova Federálního shromáždění je unikátní kulturní památkou

Vložil
ČTK
04.03.2011 18:30
Praha - Vizitka budovy bývalého Federál- ního shromáždění v Praze (pražský primá- tor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes připustil výrazný architektonický zásah do budovy):
      Předtím, než v těsném sousedství Národního muzea, na místě křižovatky dneš- ních ulic Wilsonova a Vinohradská, vyrostla současná podoba budovy, byla zde v letech 1935 až 1939 postavena dle návrhu Jaroslava Rösslera novoklasicistní budova pražské burzy. Burzovní palác byl slavnostně otevřen 6. dubna 1938. V roce 1948 byla burza trvale uzavřena a budova spolu s obytným domem bez náhrady vyvlastněna a předána Národnímu shromáždění.    
      V 60. letech minulého století padlo rozhodnutí o rozšíření budovy pro potřeby parlamentu. Architektonickou soutěž vyhrál s unikátním řešením kolektiv autorů ve složení Karel Prager, Jiří Kadeřábek a Jiří Albrecht. Rozhodli se zachovat původní stavbu a nové prostory získat nadstavbou a přístavbou. Burzovní palác byl zrekonstruován a zasazen do nové budovy.
      Konstrukčně odvážná stavba započala v roce 1966 a trvala šest let. Objekt burzy byl překlenut velkoprostorovým roštem, který je zespodu podepírán pylony. Konstrukce roštu, vážící několik set tun, byla svařena na zemi a na své místo vyzvednuta jako celek. Na roštu pak vyrostla dvě patra nových prostor. Součástí budovy se stala i největší závěsová skleněná stěna v tehdejším Československu.
      V 80. letech prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí, po rozpadu federace ale přestala sloužit jako sídlo parlamentu.
      Od roku 1995 zde sídlilo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), které se do Prahy přestěhovalo z Mnichova. Na podzim 2001 se v souvislosti s teroristickými útoky v USA začalo uvažovat o  přestěhování rádia z centra na bezpečnější místo. Rozhlasová stanice se odstěhovala v roce 2008.
      Již v listopadu 2006 vláda schválila bezplatný převod budovy budovy z ministerstva financí na ministerstvo kultury, které později rozhodlo o předání budovy do užívání Národnímu muzeu.
      V  červnu 2000 ministerstvo kultury prohlásilo budovu kulturní památkou.
      Budova má mnoho odpůrců i zastánců, odborníci ji většinou oceňují, byť o ní často hovoří jako o dobré stavbě na špatném místě. V roce 2004 byla v anketě časopisu Architekt zařazena mezi deset nejvýznamnějších českých staveb posledních 50 let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články