Bruntálský Petrin se změnil v centrum vzdělávání a volného času

Vložil
ČTK
30.01.2015 09:40
Bruntál

zdroj: mubruntal.cz
Bruntál - Ve víceúčelové centrum vzdělávání a volného času se během rekonstrukce za více než 90 milionů korun změnila kulturní památka Petrin v Bruntále. V dosud čistě školní budově z roku 1926 nyní kromě základní školy působí i mateřská škola, městská knihovna nebo stanice mladých přírodovědců. Opravenou budovu dnes slavnostně otevřeli zástupci úřadů a institucí.

    Mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek uvedl, že v přízemí vznikla nová společná centrální recepce a malá expozice, hlavně tam ale sídlí pobočka Mateřské školy Pionýrská a knihovna s čítárnou a posluchárnou. V prvním patře je Středisko volného času se zázemím pro kroužky, ke kterému patří i stanice mladých přírodovědců, jež se nachází v suterénu. Ve druhém a třetím patře je základní škola.
    "Součástí projektu byla kompletní rekonstrukce vnitřních rozvodů, změna dispozic a vnitřního uspořádání v souladu s potřebami uživatelů," uvedl Ondrášek. Budova je nyní bezbariérová a má nový výtah. "Například do městské knihovny se tak konečně dostanou také imobilní občané, kteří tuto možnost v místě bývalého sídla knihovny v Brožíkově ulici neměli," uvedl Ondrášek.
    Mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko, která v kraji rozděluje evropské peníze, Michal Sobek uvedl, že město na projekt získalo dotací ve výši 48,8 milionu korun. To tvoří 85 procent uznatelných nákladů. Mimo dotovaný projekt ale město z vlastních zdrojů zaplatilo ještě i obnovu fasády a oken.
    Budova vznikla jako chlapecký seminář, slavnostně otevřena byla roku 1926. Za války sloužila německé armádě. "V roce 1946 bylo v objektu zřízeno Gymnaziální učiliště bratří Nejsvětější Svátosti pod patronací kongregace pojmenované „petrini“ či „petríni“ dle českobudějovického kněze Václava Petra. Tak vznikl zažitý název budovy," uvedl bruntálský mluvčí.
    Na počátku 50. let byl Petrin krátce domovem zdravotně postižených, pak v budově sídlila Vyšší vojenská škola důstojníků pěchoty československé armády. Od roku 1957 byla v Petrině základní a střední všeobecně vzdělávací škola, později přičleněná ke gymnáziu. Školství slouží Petrin nepřetržitě dodnes.
0 komentářů
přidat komentář

Související články