Brno zváží opravu památkově chráněné Arnoldovy vily se školkou

Vložil
ČTK
17.06.2011 22:35
Brno

zdroj: www.msdrobneho.cz
Brno - Brněnští radní udělali první vstřícný krok směrem k rodičům, jejichž děti chodí do památkově chráněné Arnoldovy vily do školky. Radní schválili zpracování investičního záměru na opravu vily, řekla ČTK primátorova náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS). Záměr má zhodnotit, co všechno je ve vile potřeba opravit, kolik by to stálo a jak by se oprava promítla do pozdějších provozních nákladů. Záměr však neznamená, že se oprava uskuteční.

    Arnoldova vila patří k nejdiskutovanějším mateřským školám v Brně. Objekt je ve špatném stavu a rodiče se kvůli tomu bojí zrušení školky.
    Vila patří mezi nejstarší školky v Brně. Dětem sice nemůže nabídnout moderní zázemí, ale rodiči je ceněná především díky rozlehlé zahradě a architektuře. Vila leží v Černých Polích nedaleko funkcionalistické vily Tugendhat, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Právě blízkost vily Tugendhat musí podle Bohuňovské architekti při rekonstrukci Arnoldovy vily zohlednit.
    Tématu se nedávno věnovali i studenti architektury. Navrhli, aby se prostorové nedostatky školky, která má dnes na počet dětí například málo toalet, vyřešily přístavkem nebo novým objektem propojeným se školkou krčkem. Přístavbu však bude třeba navrhnout tak, aby neovlivnila vnímání vily Tugendhat.
    Arnoldova vila je památkou od loňska. Proces zpamátnění inicioval ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Památkovou hodnotu objektu odborníci začali posuzovat v době, kdy se spekulovalo, zda tehdejší vedení radnice Brno-sever nezamýšlí kvůli špatnému stavu budovy školku vystěhovat a objekt v žádané lokalitě Černých Polí využít jinak. Údajně tomu měla nahrávat i studie počítající s padesátimilionovými náklady na rekonstrukci. "Vila není tak obrovská a dnes se dá postavit nový dům tohoto rozsahu za deset nebo 15 milionů korun. Nevím, proč by dům, který stojí, se měl opravovat takto strašně nákladně," reagoval loni na studii tehdejší primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).
    Dnes má radnice Brno-sever v čele jiné lidi. Zachování školky v objektu má jejich podporu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články