Brno chystá rekonstrukci Arnoldovy vily za 100 milionů

Vložil
ČTK
17.04.2018 16:05
Brno

Brno - Brno plánuje rekonstrukci Arnoldovy vily za 100 milionů korun. Většinu peněz chce získat z takzvaných norských fondů, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Asi 80 milionů bude stát samotná rekonstrukce, 20 milionů korun vybavení. Ve vile, kde byla dříve školka a děti z ní musely odejít kvůli špatnému stavu, najde zázemí historická a muzejní instituce Centrum dialogu.


Radní dnes vzali na vědomí záměr městské části Brno-sever zadat projektovou dokumentaci na rekonstrukci vily. Městská část za pořízení dokumentace zaplatí dva miliony korun. "Rada města dnes také jmenovala pracovní skupinu, která se bude zabývat detailním obsahovým zaměřením centra," informoval Hladík.

Centrum dialogu bude mít na starosti budovu a zahradu, která se nabízí pro pořádání výstav pod širým nebem, koncertů a jiných akcí kulturního nebo komunitního charakteru. Lze také uvažovat o propojení s areály sousedních vil Tugendhat a Löw-Beer. "Morava je historicky území, kde se potkávaly různé národy a etnika. Centrum by bylo místem, kde by se všichni mohli opět setkat, vést spolu diskuzi, sdílet a uchovávat jedinečné svědectví o minulosti," dodal Hladík. Každou vilu spravuje jiná instituce, podle Hladíka bude město diskutovat s krajem, zda nezřídit jednu organizaci pro správu těchto tří vil.

Arnoldova vila je secesní stavbou z roku 1862, která před několika lety dosloužila jako mateřská škola. Děti z ní musely odejít kvůli špatnému stavebnímu stavu a nevyhovujícím hygienickým podmínkám. O její obnovu a oživení usiluje spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda.

Vila stojí v nejstarší brněnské vilové zástavbě v Černých Polích u parku Lužánky a je na seznamu nejohroženějších památek Česka. Manželé Arnoldovi ji vlastnili 21 let a poté ji prodali, střídali se v ní různí vlastníci. Spolek, který vznikl loni, se nejdříve snažil o revitalizaci zahrady.

Pokud se podaří vilu opravit, bude už pátou zrekonstruovanou z doby druhé poloviny 19. století a první třetiny 20. století. Lidé už mohou v Brně vidět architektonicky cenné vily Tugendhat, Löw-Beer, Stiassni a Jurkovičovu vilu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články