Brno svolá kvůli nádraží bez metra mimořádnou radu příští týden

Vložil
ČTK
11.07.2018 09:25
Brno


Brno - Brno bude mít příští týden mimořádné jednání rady k výstavbě nového vlakového nádraží u řeky za desítky miliard. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Ministerstvo dopravy totiž nepočítá se souběžnou výstavbou podzemní železnice podobné metru, která by měla zajistit přepravují cestujících v MHD. Takzvaný diametr byl přitom podmínkou města. Město chce apelovat na vládu, aby rozhodnutí ministerstva odmítla a diametr se stavěl s nádražím.

S návrhem apelovat na vládu přišel na dnešní radu primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). ČTK řekl, že to bylo odloženo a počká se, až se primátor Brna Petr Vokřál (ANO) vrátí z dovolené. "My jsme o tom na dnešní radě diskutovali, ale ten materiál byl stažen. Shodli jsme se s kolegy, že příští týden v úterý svoláme po návratu primátora z dovolené mimořádnou radu, která se tím bude zabývat," uvedl na tiskové konferenci Hladík. Podle něj je potřeba upřesnit text, který město ministerstvu dopravy a vládě zašle.

Současné nádraží v Brně už kapacitně nestačí. O stavbě nového se mluví už 90 let. Rozhodovalo se o výstavbě v centru pod Petrovem nedaleko současného nádraží, nebo o odsunu zhruba o kilometr k řece Svratce. Jihomoravský kraj i Brno a někteří odborníci podpořili odsun k řece, Brno ho podmínilo stavbou diametru. Lidé si naopak přejí spíš nádraží pod Petrovem, což vyjádřili ve dvou referendech. Pro nízkou účast ale ani jedno nebylo platné.

Hollan i Hladík upozorňují, že bez podzemní železnice nebude možné odsunuté nádraží dostatečně obsloužit. Politici upozorňují, že diametr by byl potřebný i pro druhou variantu, protože současná kapacita tramvají je na maximu.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) dnes předložil vládě informativní materiál o odsunu bez diametru a vláda to vzala na vědomí. Ťok má do konce prázdnin vypracovat podrobnou analýzu financování projektu. Odsun má stát přes 40 miliard korun, další dvě miliardy mají jít na městskou infrastrukturu. S dalšími 20 miliardami se v budoucnu počítá na vysokorychlostní tratě. U diametru se také mluví o miliardách korun, někdy až o 20 miliardách.
0 komentářů
přidat komentář

Související články