Brněnské sídliště Lesná má ochránit architektonická studie

Vložil
ČTK
11.03.2010 15:50
Brno

Brno - Brno chce ochránit sídliště Lesná před ničivými vlivy, které by na jeho podobu mohla mít další výstavba. Architekti mají zpracovat studii, která by se stala závazným územněplánovacím podkladem a znemožňovala by například výstavbu nových věžových domů. Výběrové řízení na urbanistickou studii vyhlásila radnice v těchto dnech. Podklady by mohly být hotové v létě, v září by výsledek projednala s veřejností.
    Víc než čtyřicet let stará Lesná je považovaná za jedinečnou. Sídliště vznikalo v 60. a 70. letech minulého století po vzoru finského městečka Tapiola u Helsinek. Výjimečné bylo už tehdy podílem zeleně, který je dnes nejvyšší mezi sídlišti v zemi. Mohutné panelové domy s výhledem na Brno dnes v  podstatě stojí v klidném parku, navíc stromy za uplynulých 40 let vzrostly natolik, že pohled na mnohé domy zacloňují.
    V Lesné žije dnes asi 15.000 lidí. Kvůli unikátnosti sídliště usilují, aby získalo status památkové zóny.
    V urbanistické studii mají architekti řešit regeneraci domů a stanovit podmínky pro jejich případné nástavby a dostavby. Mají navrhnout budoucí řešení obchodů, ordinací lékařů a dalších služeb i prověřit, zda by na sídlišti bylo možné umístit koupaliště. Mají se zabývat zelení, hromadnou dopravou i  parkováním a navrhnout lokality pro stavbu hromadných garáží.
    Lesná se skládá z objemných panelových domů i menších staveb budovaných po vrstevnicích svahu. Lokalita je ceněná pro svůj výhled na město i jižní orientaci. V centru území se nachází městský park Rokle.
0 komentářů
přidat komentář

Související články