Brněnská fakulta architektury před začátkem semestru nemá děkana

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
16.09.2014 18:20
Brno

Rektor VUT prof. RNDr. Ing. Petr Štěpánek, CSc. (foto: David Christian Lichtag, studenta.cz)
Brno - Brněnská fakulta architektury necelý týden před začátkem nového semestru nemá řádně jmenovaného děkana. Akademický senát zvolil Rostislava Koryčánka, proti němuž se však postavila část profesorů a docentů. Vyhrožovali odchodem, který by fakultu paralyzoval. Rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek si vzal čas na rozmyšlenou a nedávno vyzval Koryčánka, aby mu ještě písemně zodpověděl asi 25 otázek, které se týkají budoucnosti fakulty, její personální, ekonomické i pedagogické situace.
    Koryčánek dnes ČTK řekl, že odpovědi nezpracuje. Podle něj by se tím jen odsouvalo rozhodnutí, které tak jako tak musí rektor učinit: buď Koryčánka jmenuje, nebo se postaví na stranu jeho kritiků. Vše podstatné podle něj již zaznělo ve volebním programu, případně se jej mohl rektor doptat při osobním jednání.
    K vypracování některých požadovaných odpovědí prý Koryčánek navíc nemá dostatek podkladů. "Po nástupu na fakultu jsem chtěl udělat audit. Až poté by bylo možné vytvářet nějaký jízdní řád toho, co se má odehrát," uvedl.
    Koryčánka zvolil akademický senát už v květnu. Části profesorů a docentů ale vadí, že potenciální děkan není architekt ani stavař a s fakultou dosud nebyl spjat. Navíc nemá doktorské vzdělání. Také podle správní rady školy by děkan měl být uznávaným akademickým pracovníkem, který je činný v oborech přímo souvisejících se zaměřením fakulty.
    Studenti postup některých pedagogů považovali za zákulisní nátlak. Sepsali petici, zorganizovali protestní pochod. Zdůraznili, že nebojují za Koryčánka, na něhož mají různé názory, ale za demokracii na fakultě. Rektor už v červenci v prohlášení k akademické obci volal po jednotě a hledání společné řeči.
    Koryčánek je kunsthistorik, architekturou se zabývá v jejích širších souvislostech. Vedl Dům umění města Brna, stojí za projektem Brněnského architektonického manuálu, v minulosti byl dlouholetým šéfredaktorem časopisu Era21. Nyní podle svých slov nečeká jen na vyřešení situace na fakultě architektury, ale hledá si i jiné působiště.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...nemá...
Zdeněk Skála
17.09.14 09:33
zobrazit všechny komentáře

Související články