Bílkovu expozici na Hradčanech doplňuje výstava raných skic

Vložil
ČTK
01.05.2014 14:50
Praha

Praha - V Praze na Hradčanech je ode dneška nově přístupná výstava raných skic sochaře a grafika Františka Bílka. Výstava se koná ve druhém patře domu, který Bílek v letech 1910 a 1911 vystavěl podle vlastních plánů. Od 60. let ji spravuje Galerie hlavního města Prahy. Ve stálé expozici jsou kromě původního vybavení interiéru prezentována Bílkova díla z jeho vrcholného tvůrčího období.

    Bílek byl především sochař a grafik, ale jeho náboženské pojetí umění ho vedlo k potřebě utvářet celá prostředí, ve kterých by se jeho díla uplatňovala v mnohostranném působení, naplňujíc své poslání spiritualizace lidského života.
    Pražská vila měla podle Bílka vyjadřovat "Život jako pole plné zralých klasů, skýtajících výživu bratří na každý den. Mnohé klasy svázány ve snopy - sloup. Některé ze sloupů nedostavěny, protože ničeho nenesou". Segmentovitý půdorys stavby lze číst jako stopu kosy sklízející obilí. Nápadný je rovněž tvar sloupů připomínajících staroegyptskou chrámovou architekturu. Režná cihla a hrubě opracovaný kámen přibližují dílo přírodě a lidské práci. Nepravidelně členěnému interiéru dominuje vysoký ateliér jako přirozené pracovní a duchovní středisko stavby.
    Bílkova vila byla po rekonstrukci otevřena v září 2010, cílem její expozice je ukázat na vybraných dílech Františka Bílka celkový charakter jeho tvorby. Výběr děl postihuje všechny etapy Bílkova vývoje a přihlíží k jeho schopnostem vytvářet různými technikami celkové dílo, dotvářející symbolistický projekt morálního i estetického povznesení člověka.
0 komentářů
přidat komentář

Související články