Babiš nevyloučil prodej sídla MŽP, paláce mají zůstat státu

Vložil
ČTK
29.01.2019 08:00
Praha

Praha - Mezi budovami, o jejichž prodeji uvažuje premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s plánem přesunout některé úřady do nové vládní čtvrti v pražských Letňanech, je sídlo ministerstva životního prostředí v Edenu. Babiš to řekl novinářům před středeční schůzkou s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), který se záměrem sestěhovat státní úředníky na jedno místo nesouhlasí. Premiér zdůraznil, že historické budovy stát nebude prodávat. Jako příklad uvedl Nostický palác, kde nyní sídlí ministerstvo kultury. Historická ložnice, kde má ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) kancelář, by podle premiéra měla být zpřístupněna veřejnosti.


"Určitě historické budovy nebudeme prodávat, ale některá ministerstva jako ministerstvo životního prostředí, které sídlí na Kodaňské," uvedl Babiš na dotaz ČTK ohledně případného prodeje budov. Sídlo ministerstva v Edenu označil za "takovej panelákovej barák", později nevyloučil, že by tam mohly vzniknout byty. Naopak zopakoval, že historické budovy by měly sloužit veřejnosti jako muzea a galerie.

Podle Staňka Babišův plán není nesmyslný. Budovy po přesunu ministerstev z centra by ale podle něj měly zůstat v rukou státu. O možnosti postavit v Letňanech "úřednické městečko" mluví Babiš delší dobu. Bylo by to podle něj ekonomicky výhodné ve srovnání se současným stavem, kdy ministerstva sídlí v různých palácích v centru metropole a další prostory si pronajímají.

Pozemky v Letňanech, o které by měl stát podle Babiše zájem, mají celkovou rozlohu 354.000 metrů čtverečních. V listopadu premiér uvedl, že v letňanském komplexu by mohlo být více než 10.000 zaměstnanců a výstavba by stála deset miliard korun.

"Plán pana premiéra vytvořit úřednickou čtvrť si myslím, že není úplně nesmyslný. Myslím, že by měl svůj smysl. Co se týče paláců, ve kterých sídlí například ministerské budovy, a to není jenom ministerstvo pro místní rozvoj, ale také například ministerstvo kultury, tak pokud by se ty paláce zpřístupnily v podobě galerií a muzeí, tak si myslím, že by to bylo pro veřejnost jenom přínosné," řekl dnes krátce před jednáním vlády ministr kultury. Na otázku ČTK, zda by ministerské budovy měly po přemístění ministerstev z centra být nadále majetkem státu, Staněk odpověděl: "Zcela určitě".

Zpravodajský web E15 dnes naopak přinesl informaci, že pražské paláce, kde sídlí vybraná ministerstva, by mohly být prodány soukromníkům. Podle webu majetkový úřad už vybral první budovy, které by mohla státní správa vyklidit. Babiš podle E15 uvedl, že by se desetimiliardová investice měla vrátit do pěti let díky prodeji nemovitostí a ušetřeným nákladům, aniž blíže upřesnil, o jaké budovy by mělo jít. Zdůraznil ale to, že majetkový úřad pracuje s různými variantami. Každá by měla naplnit předpokládanou návratnost investice, citoval premiéra web E15.
0 komentářů
přidat komentář

Související články