Architekti doporučují soutěž na expozice Národního muzea v Praze

Zdroj
Roman Jireš
Vložil
ČTK
22.07.2011 19:30
Praha

Praha - Česká komora architektů (ČKA) doporučuje vedení Národního muzea (NM) v Praze využít při řešení nových stálých expozic architektonickou soutěž. ČTK o tom informovala mluvčí ČKA Markéta Pražanová. Náklady na novou podobu expozic by se měly pohybovat v řádech stovek milionů korun. Vedení muzea připravuje na příští rok výběrové řízení.

    Při výběrovém řízení bývá vybírán jeden dodavatel zakázky na základě jeho nabídky. Při architektonické soutěži předkládají její účastníci konkrétní návrhy a kvalifikovaná porota z nich vybírá nejlepší řešení pro daný úkol.
    "Tento transparentní způsob přináší množství různorodých řešení, z nichž si může zadavatel vybrat. Navíc se jedná o postup hodný významu instituce," uvedla Pražanová. Vyjádření NM se ČTK nepodařilo získat.
    V současné době vedení muzea připravuje návrh nové podoby stálých expozic a návštěvnického provozu v historické budově po její rekonstrukci, kdy bude propojena s novými prostory v bývalé budově Federálního shromáždění. Návrh se stane podkladem pro další postup, v němž by měla být připravována architektonická řešení a design jednotlivých částí expozice.
    Podle náměstkyně generálního ředitele Národního muzea Dagmar Fialové by mělo v roce 2012 muzeum začít pracovat na zadání výběrového řízení na zpracovatele dílčích částí stálé expozice a návštěvnického zázemí, případně expozice jako celku.
    Nové expozice vzniknou společně s rekonstrukcí historické budovy, která bude propojena s vedlejší budovou bývalého Federálního shromáždění podzemní chodbou. Národní muzeum díky tomu zdvojnásobí své výstavní prostory na 11.300 metrů čtverečních v obou budovách.
    Historická budova NM je od 7. července uzavřena z důvodu rekonstrukce, která pravděpodobně potrvá do roku 2015. Podle náměstka pro investiční rozvoj Milana Plačka má muzeum na rekonstrukci k dispozici 3,3 miliardy korun. Rekonstrukce a příprava nových expozic mají podle Pražanové oddělené financování, takže by se nemělo stát, že se peníze na expozice využijí již při rekonstrukci.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
..jedna maličká prosbička
the grand master
27.07.11 09:52
souhlas s výše uvedeným!
Maruš
27.07.11 10:10
zobrazit všechny komentáře

Související články