Architekt Zbyněk Hloch dal tvář řadě slavných českých filmů

Vložil
ČTK
25.11.2019 07:50
Praha

Praha - Architekt Zbyněk Hloch, který zemřel 26. listopadu 1999 ve věku 65 let, spolupracoval na řadě českých filmů. Jeho návrhy pomohly dát tvář například filmům Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy či Morgiana Juraje Herze, pro Jiřího Menzla tvořil dekorace pro snímky Na samotě u lesa, Postřižiny či Slavnosti sněženek. Hlochova ruka ale utvářela i výtvarné pojetí pohádky S čerty nejsou žerty, cimrmanovského filmu Rozpuštěný a vypuštěný nebo seriálu Návštěvníci.


Hloch absolvoval koncem 50. let architekturu na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové a film ho lákal již během studií. V roce 1958 nastoupil na Barrandov, kde začínal jako asistent, mimo jiné na filmech Kam čert nemůže nebo Kdyby tisíc klarinetů. Díky talentu i píli se vypracoval na jednoho z nejvytíženějších filmových architektů, nevyhýbal se ani divadelní scénografii, navrhl třeba kulisy pro představení Člověk z půdy v divadle Semafor.

Od 60. do začátku 90. let minulého století pracoval Zbyněk Hloch na pěti desítkách snímků, občas i pro televizi, jeho hlavním působištěm ale byl film. Jeho posledním snímkem se stala Šakalí léta z roku 1993, předtím pracoval také na Tankovém praporu nebo Černých baronech. Po listopadu 1989 také začal učit na pražské filmové a divadelní fakultě, přednášel mimo jiné kameramanům nebo scénografům. Zemřel krátce poté, co získal vytoužený titul profesora.
0 komentářů
přidat komentář