Stirling Prize 2008 získal projekt Acordia od Alison Brooks

Zdroj
RIBA
Vložil
Martin Rosa
13.10.2008 00:25
Třináctá Stirlingova cena, kterou letos udělil britský Royal Institute of British Architects (RIBA) ve spolupráci s Architects` Journal, získal rezidenční projekt Accordia v Cambridge od Feilden Clegg Bradley Studios, Alison Brooks Architects a Macreanor Lavington. Předání nejprestižnější britské ceny, jejíž součástí je i šek na 20.00 liber, proběhlo v sobotu 11. října v Liverpoolu.
Kromě projektu Accordia bylo letos nominováno pět dalších staveb: Amsterdam Bijlmer Arena Station od Grimshaw/ARCADIS Architecten, soudní budova v Manchasteru od Denton Corker Marshall, stanice lanovky v Innsbrucku od Zahy Hadid, londýnská Royal Festival Hall od Allies and Morrison a akademie Westminster v Naim Dangoor Centre v Londýně od Allford Hall Monaghan Morris (více o nominacích naleznete zde).
Vítězný projekt vybrala porota ve složení Eva Jiřičná, Gordon Murray, Shelley McNamara, redaktor The Architects' Journal Kieran Long a zahradní architekt Diarmuid Gavin.
Z výroku poroty:
"Accordia je skvělým příkladem bydlení o vysoké hustotě obyvatel, který ukazuje že i objemově orientovaní developeři mohou nabídnout velmi kvalitní architekturu. Celý projekt vychází ze vztahů: mezi architektem a developerem/zhotovitelem/klientem; mezi samotnými architekty ze tří velmi rozdílných firem - Feilden Clegg Bradley, Maccreanor Lavington a Alison Brooks Architects; a mezi soukromým a veřejným prostorem, čímž vzniká nový model pro život mezi interiérema exteriérem se střešními terasami, vnitřními atrii a velkými semi-privátními zahradami."
"Projekt je zástavbou brownfieldu - pozemky původně patřící armádě - o hustotě 47 domů na hektar (65 pokud nepočítáme občanskou vybavenost). Pozemky se rozkládají podél široké ulice, bohužel pouze s jedním vstupem pro obyvatele - což ale bylo to jediné, čím autoři ustoupili požadavkům obyvatel, kteří zde budou trávit většinu svého času. V ostatních záležitostech projevili plánovači vedení Peterem Studdertem velkou nápaditost a neústupnost před oponenty. Vždyť se nestává často, aby bylo vydáno stavební povolení až poté, co developer zajistí pro svůj projekt kvalitního architekta. Obyvatele se zde podařilo přesvědčit, aby se vzdali obvyklého 15 m pruhu soukromé zahrady za domem a místo toho je zde dětské hřiště, na kterém si mohou děti v bezpečí hrát. Domy a byty mají proporčně a velikostně dobře navržené místnosti s výhledy do krajiny či na okolní domy. Projekt sestává z mnoha půdorysných typů domů..."
"Tento projekt je ukázkou toho, že se dobře vyřešené bydlení prodává, že angažovaní představitelé lokální samosprávy mohou mít dobrý vliv na samotný návrh, že zástavba, na které se podílí více architektů, může být úspěšná a dnešní kvalitní architektura nemusí nutně poutat pozornost za každou cenu. Projekt Accordia již vyhrál několik cen: Housing Design Awards (2006), Building for Life Awards: Gold Standard (2006), National Homebuilder Design Awards (2006), Civic Trust (2007). Tento projekt bude bezesporu často sloužit jako pozitivní referenční příklad."

Kromě Stirlingovy ceny byly na slavnostním večeru předány RIBA special awards, na příklad cena za udržitelnou architeturu, cena pro klienta roku aj.

Více inspirativních informací o projektu Accordia naleznete na www.accordialiving.co.uk.
0 komentářů
přidat komentář

Související články