Greene

Henry Greene

*23. 1. 1870Brighton, USA
2. 10. 1954Altadena, USA
Hlavní obrázek
Biografie
Henry Mather Greene byl kalifornský architekt, který patří společně se svým starším bratrem Charlesem Greenem mezi hlavní představitele amerického hnutí Arts&Crafts. Vyrůstal v St. Louis a na matčině farmě v Západní Virginii. Studoval na Washingtonově univerzitě v St. Louis. Kde 1888 promoval ze zpracování kovu a dřeva. Následně absolvoval na škole architektury MIT dvouletý program a sbíral pracovní zkušenosti v architektonických kancelářích v Bostonu.
V roce 1893 se společně s bratrem přestěhoval do Pasadeny za rodiči, kteří se zde usadili o rok dříve. Po cestě navštívili světovou výstavu v Chicagu, kde je nejvíce oslovily příklady japonské architektury. V lednu 1894 otevřel v Pasadeně se svým bratrem architektonickou kancelář Greene and Greene zaměřenou na výstavby bungalovů pro movité klienty z amerického středozápadu, kteří se na zimní měsíce přesouvali do přívětivějšího kalifornského klimatu. Během své kariéry přijali několik komerčních zakázek, ale jejich malý ateliér byl především orientován na soukromé vily, kterým mohli věnovat pozornost do nejmenšího detailu.
V roce 1905 se spojili se švédským rodákem Peterem Hallem, který byl hlavním dodavatelem staveb a od roku 1907 se připojil jeho bratr John Hall provozující dílnu na zhotovování nábytku a dekorativního umění. V roce 1922 uzavřel společnou kancelář Greene and Greene a věnoval se v oblasti Los Angeles samostatnému projektování.

Realizace a projekty