Greene

Charles Greene

*12. 10. 1868Brighton, USA
11. 6. 1957Carmel-by-the-Sea, USA
Hlavní obrázek
Biografie
Charles Sumner Greene byl kalifornský architekt, který patřil společně se svým mladším bratrem Henry Greenem mezi hlavní představitele amerického hnutí Arts&Crafts. Jejich otcem byl doktor Thomas Greene (1842-1931) ze Cincinnati, kde vystudoval lékařskou školu, poté praktikoval homeopatickou medicínu a v roce 1892 se přestěhoval do Pasadeny na západním pobřeží USA, kde si otevřel praxi zaměřenou na respirační choroby, které řešil dostatkem slunečního světla a proudícího čerstvého vzduchu. Otcovi pacienti se později často stávali klienty architektonické kanceláře bratrů Greeneových.
Charles Greene vyrůstal v St. Louis a na matčině farmě v Západní Virginii. Studoval na Washingtonově univerzitě v St. Louis, kde 1887 promoval ze zpracování kovu a dřeva. Následně absolvoval na škole architektury MIT dvouletý program a sbíral pracovní zkušenosti v architektonických kancelářích v Bostonu.
V roce 1893 se společně s bratrem přestěhoval do Pasadeny za rodiči, kteří se zde usadili o rok dříve. Po cestě navštívili světovou výstavu v Chicagu, kde je nejvíce oslovily příklady japonské architektury. V lednu 1894 otevřel v Pasadeně se svým bratrem architektonickou kancelář Greene and Greene zaměřenou na výstavby bungalovů pro movité klienty z amerického středozápadu, kteří se na zimní měsíce přesouvali do přívětivějšího kalifornského klimatu.
V roce 1901 se oženil s Alicí Gordon White. Svatební cestu podnikli po Evropě a Anglii (rodné zemi nevěsty). Po návratu z Evropy se ujasnil rukopis bratrského architektonického ateliéru. Kromě samotných budov navrhovali také vnitřní zařízení včetně nábytku, svítidel a textilií. Během své kariéry přijali několik komerčních zakázek, ale jejich malý ateliér byl především orientován na soukromé vily, kterým mohli věnovat pozornost do nejmenšího detailu.
V roce 1905 se spojili s Peterem Hallem, který byl hlavním dodavatelem staveb a od roku 1907 se připojil jeho bratr John Hall zhotovující nábytek a dekorativní umění. V roce 1922 se Charles Greene uzavřel společnou kancelář s bratrem a přestěhoval se svojí rodinou do Carmel na severu Kalifornie.

Realizace a projekty