V zemské knihovně zní sbíječky, na léto je kvůli opravám uzavřená

Publisher
Tisková zpráva
15.07.2019 17:30
Czech Republic

Brno

Brno - Čtenáře a badatele vystřídali v Moravské zemské knihovně stavbaři, v jindy tichých studovnách jsou slyšet sbíječky. Knihovna je kvůli rekonstrukci na léto zcela uzavřená, provoz obnoví až v polovině září, řekla dnes ČTK mluvčí knihovny Martina Šmídtová.


Nejkomplikovanější částí rekonstrukce je oprava atria, které bylo v havarijním stavu. Dešťová voda prosakovala porušenou hydroizolací do nižších podlaží. Stavbaři museli z atria, kam se nedostane těžká technika, šetrným způsobem odtěžit značné množství zeminy. Používají k tomu sací bagr.

Budova v Kounicově ulici byla dokončena v roce 2001. Ročně knihovnou projde bezmála tři čtvrtě milionu lidí, což představuje vysokou zátěž. Proto je nutná také kompletní rekonstrukce sociálních zařízení pro veřejnost. V některých studovnách také vylepší mobiliář a osvětlení.

Stavbu knihovna naplánovala na letní měsíce mimo akademický rok, kdy je návštěvnost nejnižší. Práce je ale tolik, že se všechno letos nestihne. Projekt je proto rozdělený na dva roky.

"V druhém roce pak dojde především k dokončení úprav atria, proběhne oprava foyer, rekonstrukce zádveří a pokládka nových koberců ve studovnách. Jako odměnu za trpělivost nabízíme zvýšení uživatelského komfortu, ale i funkčnosti knihovny," uvedl nedávno ředitel knihovny Tomáš Kubíček.

Moravská zemská knihovna je se čtyřmi miliony dokumentů druhou největší knihovnou v Česku. Díky zákonu o povinném výtisku nabízí téměř veškerou českou produkci od roku 1934. Pečuje také o množství starých rukopisů a tisků ze šlechtických a klášterních knihoven.
0 comments
add comment

Related articles