Rustikální ražené cihly – návrat k tradici

Pálená hlína se v různých podobách používá ve stavebnictví od nepaměti. Je oblíbená pro svůj přírodní původ a nezaměnitelný vzhled. Jako pohledový materiál má široké využití; vyrábějí se z ní historické cihlové dlažby, venkovní klinkerové či keramické dlažby, ražené lícové i klinkerové cihly, cihlové obklady, zákrytové prvky nebo pálená krytina. V posledních letech stoupá obliba zejména cihel ražených, a to jak mezi koncovými zákazníky, tak mezi architekty, kteří si cení především jejich autenticity a stálosti.

Typický rustikální vzhled, zvrásněná struktura, nepravidelné linie a různá barevnost. Každá cihla je unikát. To jsou vlastnosti, které u ražených cihel obdivujeme již stovky let a za které cihly vděčí způsobu výroby. Ta se sice během posledních desetiletí zmodernizovala, princip však zůstává stejný. Nové technologie umožnily výrobu urychlit, čímž vznikl prostor pro vývoj nových odstínů či formátů. Vedle estetické stránky bývá důvodem zvýšeného zájmu o výrobky z pálené hlíny také fakt, že se v architektuře a stavebnictví stále častěji zohledňuje původ použitých materiálů, jejich trvanlivost i ekologické aspekty.

Využití lícových ražených cihel

Názornou ukázkou využití lícových cihel ve veřejném sektoru může být právě dokončovaný projekt radnice v Lázních Bělohrad od studia re:architekti. Budova radnice je opticky rozdělena na dvě části – přízemí s velkou prosklenou plochou a dvě patra s cihlovou fasádou s netradičním zvlněným povrchem. Ten je v tomto případě realizován jako obklad z ražených pásků WDFP.Como v bílé barvě s bílou spárovací hmotou. Tento projekt je zároveň dokladem toho, že i tradiční materiály jako lícové cihly se hodí i na stavby moderního rázu.

Dalším projektem, který demonstruje kreativní využití „lícovek“, je rekonstrukce chráněného bydlení v Týništi nad Orlicí. V tomto případě architekti ze studia MVAtelier vytvořili na fasádě 3D efekt, jenž celou plochu opticky rozděluje a společně s cihlovým zábradlím s průhledy se stává dominantou celého domu. Plastického efektu bylo docíleno speciálním řezem cihel WDF.Brons Rustiek NL. Další typy ražených cihel, použité na projektech z poslední doby, bychom našli například na komunitním centru v Židlochovicích nebo Kbelském pivovaru.

Rozmanité povrchové struktury a odstíny

Zatímco velkých projektů s raženými cihlami na fasádě v posledních letech přibývá, klinkerové cihly či pásky jsou u bytových domů již známou stálicí. I tyto tzv. tažené materiály totiž mohou nabídnout zajímavé povrchové struktury a odstíny, ale především trvanlivost a nízkou nasákavost i hmotnost. Není tedy náhodou, že tyto projekty často získávají ocenění v různých architektonických soutěžích.

Ukázkou může být Rezidence U Boroviček, kde architekti Podlipný a Sladký pojali celý koncept podle umístění projektu – v ulici U Boroviček. Borovice tak propojují celý projekt od fasády po zahradu. Na fasádě zaujmou hnědé cihlové pásky LFP.King crimson (LF17) v moderním formátu o délce 49 centimetrů. Aby fasáda co nejvíce připodobňovala borovicovou kůru, byly cihlové pásky kladeny netradičně ve vazbě na výšku. Cihlovou fasádu doplňují vchody do domu, jež jsou pro změnu obloženy šablonami připomínajícími šišky. Borovice bychom našli samozřejmě i v zahradě, navržené renomovaným Atelierem Flera. Rezidence navíc udržuje krok se současnými ekologickými trendy a nabízí přípravu na dobíjení elektromobilů, využívání solární energie pro ohřev teplé vody nebo systém na zadržování dešťové vody pro zavlažování zeleně. Jedinečnost tohoto projektu dokazují i získaná ocenění v architektonických soutěžích Best of Realty nebo Estate Awards.

Dalším příkladem mohou být bytové domy Panna a Baba od m4 architekti, jež vyrostly v pražských Strašnicích. Svou formu – a následně i název – našly ve známé siluetě věží zříceniny hradu Trosky. Budovám dominuje cihlová fasáda Zeitlos 237/7470 austerrauch v šedých odstínech, doplněná o čtvercová okna a zámečnické prvky v antracitové barvě.

Nejširší výběr produktů i individuální řešení

Specialistou na pohledové materiály z pálené hlíny je společnost Klinker Centrum, která na trhu působí již více než 20 let. V jejích dvou vzorkovnách najdete nejširší nabídku a největší skladové zásoby lícových cihel a obkladových pásků v Česku. Zároveň poskytuje technické poradenství, vzorování materiálů, zprostředkovává montáž a především nabízí individuální řešení, jako například speciální řezy cihel, pásků a podobně. Lícové cihly, cihlové pásky, klinkerovou dlažbu, pálenou krytinu a další produkty dováží především z předních evropských cihelen, mezi nimiž byste našli i mnoho rodinných podniků, kde se cihlářské řemeslo předává z generace na generaci. K nejznámějším patří cihelny Röben v Německu. Další informace a projekty najdete na www.klinkercentrum.cz/architekti.

Text: Sarah Kocourková
Foto: archiv Klinker Centra

www.klinkercentrum.cz
0 comments
add comment