Ocenění iF za návrh autobusového nádraží od českého Egoé studia

Publisher
Tisková zpráva
07.05.2021 09:30
Egoé s.r.o.


O inovativním řešení autobusového terminálu v Nitře byli čtenáři Archiwebu informováni hned po jeho dostavbě. Letos jeho kvality ocenili i porotci jedné z nejstarších a nejprestižnějších soutěží na poli designu, hanoverské iF Design Award.

Spolu s Nitrou byly ceny iF uděleny ještě dalším dvěma počinům Egoé studia. Jedním z nich je katalog Myšlenková dílna, který na konkrétních příkladech ukazuje, jak řešení pro dopravní infrastrukturu vznikají. Vedle toho představuje i další produkty průmyslového designu z dílny Egoé studia. A právě jeden z nich se dočkal třetí iF trofeje: je to kempingová autovestavba Nestbox, konkrétně její zatím nejmenší verze nazvaná Tramp.


Tvar souvislého zastřešení nitranského terminálu je určen soustavou na sebe navazujících pultových střech. Jeho jednoduchost a logika pak vynikají díky opláštění a pečlivému řemeslnému zpracování. Žádné spoje a nýty neruší vnímání celku.

Egoé studio navrhuje stavby dopravní infrastruktury už bezmála třicet let. Vznikla tu řada typizovaných přístřešků a zastřešení, s každým konkrétním projektem se ale řešení znovu promýšlí a buď se vybraný katalogový produkt upravuje tak, aby byl opravdu na míru, nebo se celá stavba řeší od počátku, jako tomu bylo v Nitře. Designéři tak mohou naplnit všechny požadavky zadavatele a současně dodat to, co si s Egoé studiem spojujeme – nadčasový design, jednoduchý a příjemný tvar, vizuální propojení s okolím stavby. Co se ve studiu vymyslí, to se v Egoé skupině vyprojektuje a vyrobí. Každý projekt tedy spolehlivě funguje jak po stránce realizační, tak ekonomické.

Nitra je příkladem propojení designu s architekturou. Design ve službách architektury přináší vizuálně zajímavá funkční řešení, ale taky prodlužuje životnost staveb. Nejen díky kvalitě materiálů a zpracování, ale hlavně proto, že čistý, neokázalý tvar nezastará a nevzniká potřeba stavbu nahradit z důvodu měnícího se vkusu.

Autor návrhu: Egoé studio s.r.o.
Realizace: Egoé plus a.s.
0 comments
add comment