Lumion 7

Publisher
Tisková zpráva
20.12.2016 10:00
Lumiartsoft s.r.o.

Již tradičně ke konci roku vychází nová verze programu Lumion. Tentokrát s heslem "Prožijte prostor". Uděláme malé shrnutí funkcí a vlastností celkově, protože stále lze ještě hovořit o tom, že jde o program na českém trhu nový a ne každý jej zná.

Základem programu je využití grafické karty a z toho plynoucí náhled v reálném čase, jež je v kvalitě velice se blížící finánímu výstupu. Tento náhled je ve vyšší verzi programu ještě "vylepšen" díky zdokonalenému enginu, jež zprostředkovává lépe přístup k výpočetním možnostem grafické karty. Ukázka jak takový náhled při práci vypadá je níže na gif animaci:


Vylepšení enginu mimo jiné znamená i snížení nároků na PC, především s novějšími grafickými kartami. Tady obecně pro program doporučujeme používat novější karty, nemusí jít o žádné drahé "profi grafiky", ale mělo by jít o nějakou přiměřenou herní grafickou kartu s cenou okolo aspoň 5 tisíc Kč.

Materiály - stárnutí a břečťan

Na ukázce vidíte i materiál a jeho úpravy. Materiály jsou jedna z věcí, jež se v nové verzi programu změnily. Přibyly v podstatě 2 možnosti (kromě parciálních vylepšení vlastností a přidaných materiálů) jež dovolují přidat stárnutí materiálu a možnost materiál proměnit částečně nebo celý na listy břečťanu. Stárnutí materiálu je zásadní pro vizualizace v zástavbě a pro detaily v interiérech, zatímco porost na materiálu dovolí oživení venkovního prostoru a materiálu u budov, pergol a pod. Kromě toho jsou připraveny i speciální materiály pro aplikaci těchto nových vlastností. Vlastnosti se aplikují - jako většina věcí v programu - pomocí posuvníku. Do toho se dá hodnota zapsat přesně a nebo se dá kopírovat s celým materiálem.3666 Knihoven objektů

Kromě materiálů se tradičně vylepšují a rozšiřují i knihovny objektů. V Lumionu 7 jich je k mání již 3666 v pro verzi a 1229 v standardní verzi. Většinou jde o rostliny, jež jsou zpracovány tak, aby byly detailní a animované (když zapnete vítr). Dále máte na výběr z celé řady jiných objektů jak pro interiéry tak pro exteriéry. Každý objekt má speciální logiku, jež dovoluje upravovat některé vlastnosti. To oceníte především u světel, postav, dopravních prostředků a třeba padajícího listí.Aktualizace modelu se zachováním nastavení

Pokud se Vám objekt nelíbí, můžete si vytvořit svoji vlastní knihovnu z importovaných objektů. Importovat můžete z formátů SKP, DAE, FBX, DWG, DXF, 3DS, OBJ, MAX. Importované soubory jsou samozřejmě provázané s Lumionem ve smyslu referenčních souborů. Jejich aktualizace tak probíhá pomocí jediného kliknutí a to i hromadně, ukázka je zase zde:


OpenStreetMap

Další novinkou v Lumionu 7 je zpřístupnění openstreet map, které Vám dovolí po zadání souřadnic, nebo vybrání místa na mapě, vygenerovat jednoduše okolí Vašeho projektu. Zatím jde o beta verzi, ale předpokládáme, že stejně jako tomu bylo u panoramat a virtuální reality, kterou můžete s Lumionem produkovat, se beta verze bude zdokonalovat v dalších podverzích verze 7, jež by měly vycházet v průběhu roku. Prozatimní podoba vypadá tak, že Vám po zadání místa vyrostou před očima budovy jako kvádry, kterým můžete měnit výšku a volit zabarvení z předvolených šablon.


Mezi další novinky patří i možnost umístit plošná a podélná světla, takže uděláte například led pásek, nebo upravíte světlo procházející okny do interiéru. Můžete také dát materiálu vlastnost vosku a průhlednosti, uděláte tak jednoduše záclony a nahlédnete skrze model. Můžete nahrávat výstupy přímo na youtube, nebo cloud. Když si tyto nové funkce spojíte se staršími z Lumionu 6 a 7 máte již opravdu zajímavý balíček, jehož cílem je Vám maximálně zjednodušit a zefektivni práci s 3D grafikou a vizualizacemi. Lumion je také tvořen s polu s uživateli, což je vidět na každoročních upgrade verzích ale i parciálních updatech.

Na závěr snad jen k poslední novince a výstupům celkově. V Lumionu 7 je již panorama jako standardní výstup a přesunulo se tak z beta do "ostré" verze.

Lumion tak dokáže produkovat:
  • obrázky (render v rámci vteřin)
  • videa (render v rámci minut až 1 hodiny)
  • panorama na mobily, tablety a pc (rendruje rámcově minuty)
  • virtuální realitu (rendruje minuty, testováno již na zařízeních pro VR i chytrých mobilech)
  • 3D půchody pro PC i na VR (nerendruje se - běží naživo, PRO VR zařízení, PC a mobily)
Veškeré výstupy dostanete z Lumionu stejně jednoduše jak jste zvyklí ze starších verzí a s ovládáním programu, jež Vám maximálně ulehčuje práci. Což je vidět na ukázkách výše. Přikládáme ještě kompletní video s novinkami, video totiž řekne více...Na stránkách www.lumion3d.cz naleznete další potřebné informace, ceny, školení a pravidelná setkání, přednášky, návody atd.
0 comments
add comment

Related articles