Když se interiér točí kolem otočného vypínače: rekonstrukce fotoateliéru Luminum

Publisher
Tisková zpráva
02.03.2021 17:40
Hager Electro s.r.o.

Fotografové Lenka a David Raubovi se pustili do kompletní rekonstrukce svého ateliéru, zrovna když světem začalo obcházet strašidlo jménem koronavir. S vidinou nejisté budoucnosti stáli rázem před rozhodnutím, zda se na přestavbu vrhnout v plné parádě, nebo se raději držet při zemi a šetřit. Příběh této rekonstrukce skončil happy endem a otočné retro vypínače berker se nakonec staly výrazným prvkem celého interiéru. A také častým tématem, bořícím počáteční ostych příchozích klientů.

"Náš ateliér už nutně potřeboval pořádný facelift. Plánovali jsme vytvořit nové zázemí, místo skladu fotopotřeb koupelnu a zmodernizovat kuchyňský kout," pouští se do vypravování fotograf David Raub. "Rozvrhli jsme konkrétní úpravy, ovšem největší výzvou se ukázala rekonstrukce elektroinstalace. Náš elektrikář se totiž při kontrole stávajících rozvodů elektřiny doslova zděsil jejich žalostného stavu. Elektroinstalace byla ještě původní z doby vzniku domu, to znamená ze třicátých let minulého století, a rozhodně by nezvládla nějakou vyšší zátěž. Elektrikář se divil, že dosud zvládala obsloužit naše fotosvětla a počítačové vybavení, do budoucna by ale mohla být limitujícím faktorem pro zapojení dalšího fotovybavení," pobaveně vzpomíná David Raub.

Bylo tedy jasné, že nejdříve ze všeho bude nutné kompletně předělat veškeré elektrické rozvody. S touto položkou ovšem investoři ve svých původních plánech nepočítali – a koronavirus už začal ovlivňovat život i ekonomiku. I když tušili riziko možných ekonomických nejistot v nadcházejícím období, po krátkém váhání se rozhodli výměnu elektrických rozvodů do rekonstrukce zahrnout. A tak koncem března 2020, v době karanténních opatření, mohla rekonstrukce v plné parádě začít.

"Netušili jsme, jak vlastně taková rekonstrukce elektroinstalace probíhá a hned první den jsme nevěřícně sledovali, jak se náš ateliér okamžitě proměnil ve stavbu plnou obouchané omítky a suti. Na začátku jsem se trochu zděsil, pak ale s každým novým kabelem a krabicí pro zásuvky a vypínače přicházela radost," usmívá se David Raub. V té době fotograf oslovil Thomase Grunda, ředitele české pobočky společnosti Hager, jež je už více než 60 let předním evropským výrobcem elektroinstalačních přístrojů a rozvaděčů. "Požádal jsem ho, jestli by nám nemohl doporučit nové zásuvky a vypínače. Protože produkty Hager sám dobře znám, přišlo by mi zvláštní, kdybychom je v ateliéru měli od jiné firmy. Již několik let mám možnost fotit je nejen v ateliéru, ale především v zajímavých lokacích, kde jsou instalovány. Vím, že jsou opravdu krásné a za ta léta se staly mou srdeční záležitostí," pokračuje David Raub. "Plánovali jsme na vypínačích trochu ušetřit a zvolit některou pěknou základní řadu. Thomas Grund byl ale v dobrém slova smyslu nekompromisní: "Když už to děláš, udělej to pořádně a dej tam kulatý berker 1930, ať je to hezký.' Pořádně mi zamotal hlavu," směje se David Raub. Otočné retro vypínače berker serie 1930 znal fotograf velmi dobře z focení referenčních interiérů, v nichž se tyto oblíbenci architektů často objevují.

"Myšlenka použít vypínače, které se svým vzhledem odvolávají na třicátá léta čili na dobu, v níž můj pradědeček postavil tento dům, ve své době nejmodernější v celé obci, se mi pevně zaryla pod kůži. Pár dní jsem si s touto představou pohrával a vlastně jsem zjistil, že jinou řadu už bych si v tomto prostoru ani nedovedl představit. Kývl jsem a pak už se jen těšil, až uvidím první namontovanou zásuvku a vypínač. Okamžitě jsem byl výsledným vzhledem nadšený a za své tehdejší rozhodnutí jsem velice rád. Otočné retro vypínače perfektně doplňují prostor, ze kterého na mě dýchá historie domu i celé mé rodiny," říká David Raub. S finálním výběrem barvy a materiálu vypínačů pomohla Katrin Grund, zakladatelka designového obchodu Monobrand, do jehož portfolia vypínače berker patří. Volba nakonec padla na vypínače a zásuvky z bílého bakelitu. V interiéru se podařilo zachovat i další původní prvky: dřevěná okna a dveře. Ty se dočkaly zasloužené renovace a budou moci sloužit dál.

Nově řídí elektroinstalaci v ateliéru spínací a jisticí prvky Hager, přehledně a bezpečně uspořádané v bezšroubové rozvodnici Hager volta. Rozvodnice volta patří mezi nejoblíbenější domovní rozvaděče v Česku, rozšířenější je ovšem její standardní šroubové provedení. Bezšroubové řešení není na trhu dlouho. "Pro našeho elektrikáře byla její montáž první zkušeností. Nejdříve k bezšroubovému řešení přistupoval s nedůvěrou, přece jen byl zvyklý na klasickou montáž. Ale po prvním propojení jističů svorkovnicí bez šroubování si uvědomil pohodlí a rychlost montáže. I když nerad, nakonec uznal, že toto nové řešení má smysl a přínos i pro jeho práci. A já jsem zase rád, že mám v ateliéru tu nejmodernější techniku," usmívá se David Raub.

Výsledek rekonstrukce je působivý. "Během odpoledne do ateliéru proniká slunce, zajímavě nasvěcuje naše vypínače a dodává jim jedinečný vzhled. Rád pozoruji světlo, jak oblévá jejich kulaté tvary. Zachytil jsem ho i na fotografiích. Může to znít nadneseně, ale do našich vypínačů jsem zamilovaný a občas se přistihnu, jak si s nimi rád zatočím a vychutnám si to jejich sametové ,cvak'. Ještě větší radost mám z reakcí návštěvníků. Každý si vypínačů hned všimne, mladší generace jimi zvědavě otáčí a starší vzpomíná na dobu, kdy jste je našli v každém domě. Jejich vzhled hned vzbudí pozornost a stal se v dobrém slova smyslu hlavním designovým prvkem našeho prostoru," uzavírá David Raub.

www.hager.cz/vypinac
www.monobrand.cz 
www.luminum.cz
0 comments
add comment

Related articles