Jak vybrat plotr?

Rady a tipy od dodavatele a největšího uživatele v ČR

Publisher
Tisková zpráva
10.10.2019 10:00
Článků a recenzí na téma jak vybrat plotr, na co se při výběru soustředit je na českém internetu poskrovnu. Přece jen nejedná se o komoditu typu fotoaparát či mobil, která je předmětem zájmu a touhy bezpočtu lidí, ale pro řadu uživatelů spíše nutný pracovní doplněk, o který se začnou zajímat až v případě, že se s ním něco stane. Proto jsme se rozhodli sepsat pár zkušeností. V Copy General jsme nejen partnerem HP pro velkoformátové tiskárny, ale v ČR také jedním z největších uživatelů. Našimi provozy už jich prošlo opravdu neuvěřitelné množství.

Obecně o technologiích, podle čeho vybírat

Plotry využívané architekty a projektanty jsou přesněji řečeno velkoformátové tiskárny využívající inkousty na vodní bázi. Výrobci je zpravidla dělí do dvou skupin – technické modely, které jsou určené primárně k tisku technické dokumentace a grafické modely, vhodné zejména k tisku fotografií nebo plakátů.

Zařízení v daných kategoriích nabízí řadu užitečných funkcí a konstrukčních řešení, které vám zjednoduší život. Rozhodně však neplatí, že by plotr z technické kategorie nevytiskl kvalitní fotku a naopak. V řadě případů například architekti zvolí tiskárnu z grafické řady.

Plotr je zařízení, které pořizujete minimálně na 5 let, a parametry v produktovém listu ne vždy plně reflektují budoucí uživatelskou spokojenost. Které vlastnosti jsou tedy pro provoz skutečně důležité a na co se při výběru nového stroje zaměřit?

Nákladovost tisku

Náklady spojené s tiskem na plotru nejsou dány jen samotnou cenou inkoustu. Důležitá je také třeba životnost hlavy nebo práce s inkoustem, který se využívá na automatické čistící cykly. Toho mnohdy u různých výrobců vyteče značné množství, i když zrovna vůbec netisknete. Kolikrát vyměníte odpadní nádobu? Kolikrát vás bude muset navštívit během životnosti tiskárny technik?

Celková produktivita zařízení

Není zdaleka dána jen samotnou rychlostí tisku, i když i ta je samozřejmě důležitá. Jak kvalitně tiskne zařízení v nejrychlejším tiskovém režimu, tedy v rychlosti, která se udává do specifikací? Je pro vás tento výstup použitelný? (My v Copy General na HP zařízeních využíváme při tisku dokumentace nejrychlejší režim, který je plně vyhovující). Zjistěte, jak dlouho bude trvat, než plotr vůbec začne tisknout, resp. jak dlouho mu trvá zpracování souboru. A na závěr – jaké to je, když máte za hodinu odevzdávat a v plotru se vám zasekne papír, případně "spadne" do systémové chyby. I spolehlivost zařízení je tedy pro celkovou produktivitu naprosto zásadní.


Manipulace a konstrukce

Kolik času vám vezme, než do plotru založíte novou roli nebo než posbíráte výtisky z koše a následně seřadíte nebo ořežete? Dnešní zařízení nabízejí možnost dvou automaticky přepínaných rolí či vertikální řezák – tiskárna vám formát ořízne na požadované rozměry, a to nejen příčně, ale i podélně. Další vychytávkou může být například horní výstupní zásobník, kde se výkresy rovnají za sebe ve správném pořadí a vy je tak nemusíte lovit v koši. Co často řešíme v našich provozech, kde jde často o centimetry, my sami? Jsou to půdorysné rozměry a celkově robustnost a životnost celé konstrukce.

Kvalita tisku, typ inkoustů

Kvalita výstupu závisí na řadě parametrů. Kolik tiskových barev tiskárna využívá? Každá barva navíc je znát. Jaký typ inkoustů využívá? Obecně vždy platilo, že dye-based inkousty (u HP využívané v technických řadách plotrů) mají lepší vykreslení detailů a vyšší sytost na obyčejných 80g papírech, pigmentové zase o něco vyšší voděodolnost. Ale pryč jsou doby, kdy se dye-based, tedy technický inkoust rozmazal při sebemenším kontaktem s vlhkostí. Na druhou stranu i současná generace pigmentových inkoustů HP zvládne velice slušně vytisknout technické detaily.


Zasílání dat do tisku

Dokáže potrápit nervy nejednoho projektanta, a proto zjistěte, jaké možnosti máte. U HP šli jednoduchosti naproti, ke každému aktuálnímu modelu je volně dostupná aplikace, pomocí které vytisknete s živým náhledem defakto na jeden klik.

Multifunkce – anebo nebo ne?

Pryč jsou doby, kdy pořízení multifunkčního plotru, tedy tiskárny, skeneru a kopírky v jednom, bylo otázka statisíců. Jednoduché, ale plně funkční multifunkce HP dnes již seženete cca od 50.000 Kč. Vše se nese v duchu moderní doby a sdílení – naskenovat do příslušné aplikace v telefonu, rovnou odeslat na mail či viber apod. Skener, resp. kopírku často oceňují architekti, kteří se zabývají rekonstrukcemi - historické výkresy už nemusejí složitě skládat ve Photoshopu z A4 nebo A3.

Chcete detailnější informace? Podívejte se na náš web.
Chcete poradit nebo pořídit plotr za "kampaňové ceny"? S výběrem vám poradíme. Máme roky praktických zkušeností. Jsme největší uživatel v ČR.


Copy General je výhradní partner pro technologie HP PageWide XL v ČR a SR, autorizovaný partner HP pro velkoformátové plotry HP DesignJet. Jejich tiskárny využívá již přes 100 předních českých společností. V roce 2018 dokonce získali ocenění HP Partner roku.0 comments
add comment

Related articles