kruh podzim 2020: Johansen Skovsted Arkitekter - online přednáška

Severská cesta, cesta k udržitelnosti

Source
Kruh, z.s.
Publisher
Tisková zpráva
03.12.2020 07:45
Søren Johansen
Sebastian Skovsted
Johansen Skovsted Arkitekter

Zveme Vás na ONLINE přednášku KRUHU:

Kdy: čtvrtek 03/12/2020 19:30
Kde: živý stream na facebookových stránkách KRUHu
Přednáška bude v angličtině

V prosinci nás čeká poslední letošní přednáška z cyklu o současné severské architektuře, na které představíme práci progresivního dánského studia Johansen Skovsted Arkitekter. Přednáška s názvem „Po ruce", kterou uzavřeme 20. rok působení spolku, se uskuteční v živém vysílání
na facebookových stránkách spolku Kruh ve čtvrtek 3.12. od 19:30.

Dánská kancelář Johansen Skovsted Arkitekter byla založena dvěma architekty Sørenem Johansenem a Sebastianem Skovstedem. Studio reprezentuje kodaňskou progresivní architekturu a během několika let dosáhlo velkého uznání. Architekti získali národní i mezinárodní ocenění, mimo jiné AD Design Award 2018, tříletý pracovní grant Danish Arts Foundation 2017, nebo se
 projektem v povodí řeky Skjern dostali do užšího výběru pro Cenu Mies van der Rohe 2017.
Práce dánského studia svědčí o silné vizi a autonomní architektuře. „Snažíme se překlenout propast mezi současnými stavebními procesy a materiály a základními architektonickými hodnotami," dodávají zástupci kanceláře. Navrhují objekty a budovy, které jsou inspirovány prvotními formami, kdy na jejich práci mají významný vliv jak lidová architektura, tak anonymní průmyslové stavby. S respektem poté přistupují ke kontextu místa a projevují zájem o místní stavební techniky.


Nedávné projekty, jako jsou rekonstrukce čerpací stanice na řece Skjern a stavební prvky v ptačí rezervaci Tipperne, jsou příkladem jejich citlivého přístupu k dědictví budov a k přírodě. Stavební zásahy do krajiny zhmotňují jejich sochařský přístup k prostoru, jako lze vidět například u ptačí pozorovatelny v Tipperne. Zvlněná betonová fasáda tří zrekonstruovaných přečerpávacích stanic na řece Skjern zase odkazuje na okolní rozbrázděná pole. Tyto stanice se staly oblíbeným návštěvním místem s výstavními prostory, vnitřními a vnějšími stanovišti určenými k pozorování okolí a víceúčelovými sály.

Dále se kancelář soustředí na projekty komunitních center, kulturních staveb, ale také rodinných domů, například rekonstrukce staré rekreační chaty v chráněné krajinné oblasti Blåvand v Dánsku. Studio Johansen Skovsted Arkitekter vidí architekturu jako médium pro hraní si s krajinou, budovami a městy a celou historií, která k tomu patří.

Online přednášku ateliéru Johansen Skovsted Arkitekter budeme vysílat ve čtvrtek 3. prosince 2020 od 19h30 na facebookových stránkách spolku KRUH.
0 comments
add comment

Related articles