kruh podzim 2018 : Hans Kollhoff

Source
Kruh, z.s.
Publisher
Tisková zpráva
04.10.2018 10:30
Czech Republic

Prague

Hans Kollhoff
Architekten Kollhoff und Timmermann

Proslulý německý architekt prof. Hans Kollhoff, který vytvořil tvář sjednoceného Berlína, budovu CHB na Postdamer Platz, přijede do Prahy. Svojí přednáškou ve čtvrtek 4. října v kině Světozor zakončí osmý ročník festivalu Den architektury. Hans Kollhoff, který se řadí mezi představitele nové klasicistní architektury, bude hovořit o svých nejvýraznějších projektech. Před přednáškou se bude promítat snímek Last Exit Alexanderplatz. Ten zachycuje pokus o transformaci bývalého východoněmeckého náměstí Alexanderplatz na špičkovou obchodí čtvrť podobnou Manhattanu, autorem myšlenky takové transformace je právě Hans Kollhoff.
„Práce Kollhoff Architekten představuje architekturu, která vychází z evropské tradice a neopomíjí respekt k přírodě a ke kontextu okolí.  Architektura Hanse Kollhoffa se vyznačuje klasickým stavebním řemeslem a použitím tradičních materiálů, jako je kámen a cihla,“ říká k architektovi Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku Kruh, který přednášku pořádá. „Bezpochyby nejvýraznější jeho stavbou je budova DaimlerChrysler, kterou Kollhoff nadefinoval landmark na Potzdamer Platz v Berlíně,“ doplňuje.
Hans Kollhoff donedávna působil jako pedagog na prestižní fakultě architektury ETH Curych, kde ovlivnil celou generaci současných architektů.  U svých projektů se Kollhoff věnuje i návrhu designu, jako jsou např. kliky či atypické osvětlení. Důraz klade na tvorbu detailu a fasád. V portfoliu Kollhoff architekten je například Zemská centrální banka Svobodných států Sasko a Durynsko v Lipsku, Výškový dům Mainplaza ve Frankfurtu nad Mohanem či obytný a obchodní dům v berlínské čtvrti Mitte atd.
Před přednáškou bude od 18.15 v kině Světozor k vidění film Last Exit Alexanderplatz, jenž zachycuje probíhající, ale politicky zpochybňovaný a dosud neúspěšný pokus o transformaci bývalého východoněmeckého náměstí Alexanderplatz na špičkovou obchodí čtvrť podobnou Manhattanu. Ve filmu vystupuje mimo jiné prof. Hans Kollhoff, jehož přednáška naváže od 20.00 hodin. Film se promítá v rámci festivalu Film a architektura, který se uskuteční od 29. září do 5. října ve více než 20 městech po celé České republice.
Přednáška Hanse Kollhoffa ukončí osmý ročník festivalu Den architektury, který bude probíhat od 28. září do 4. října po celé České republice, a zároveň zahájí podzimní cyklus přednášek Jiná perspektiva, který pořádá spolek Kruh. Přednáška se uskuteční 4. října 2018 od 20.00 hodin v pražském kině Světozor a bude tlumočena do češtiny. Vstup je 80 Kč pro studenty a 100 Kč pro dospělé.

0 comments
add comment

Related articles