Anglické jaro 2020 - přednáškový cyklus na FA VUT

Source
FA VUT, Brno
Publisher
Tisková zpráva
18.01.2020 21:00
Czech Republic

Brno

Po předchozích devíti cyklech zaměřených na architektonickou tvorbu v určitém koutu světa se letošní jaro vypravíme na Britské souostroví. Cílem šesti přednášek bude vyložit kontinuitu anglické architektury od 17. století až po současnost. V tisícileté monarchii se daří především konzervativním slohům se střídmým vzhledem a konstrukční logikou. Adolf Loos jezdil do Londýna obdivovat dovednost řemeslníků Arts&Crafts. Slavné britské hnutí high-tech je pak přirozeným navázáním na průmyslovou revoluci 19. století. Detailně rozebereme současnou anglickou scénu se specifiky jednotlivých tvůrců, kteří dnes své zkušenosti předávají studentům především na curyšské ETH. Po cyklu Anglické jaro 2020 bude v dalším semestru navazovat Italský podzim 2020. Přednášky Petra Šmídka se konají na brněnské FA VUT pro všechny zájemce o soudobou architekturu každé sudé pondělí v místnosti A118 od 9:00 hodin.

17.2. Staří mistři
William Kent, Christopher Wren, John Nash, John Soane, Nicholas Hawksmoor

2.3. Arts & Craft, International style
Charles Rennie Mackintosh, Joseph Emberton, Maxwell Fry, Berthold Lubetkin

16.3. Brutalismus
Erno Goldfinger, Denys Lasdun, Troup Steele & Scott, Chamberlin Powell & Bon

30.3. High-Tech
Norman Foster, Richard Rogers, Nicholas Grimshaw, Michael Hopkins

15.4. Postmoderna + Irsko
James Stirling, Terry Farrell, McCullough Mulvin, O'Donnell+Tuomey

27.4. Současná londýnká scéna
David Chipperfield, Carmody &Groarke, Caruso & St.John, 6a architects

Cesta do Londýna
Čtyřdenní májová exkurze do města nad Temží


Architektura dnes - přednáškový cyklus na FA VUT
Jarní série bude opět reagovat na aktuální dění ve světě architektury. V předstihu představí výstavy, chystané publikace a upozorní na zajímavé přednášející, kteří zavítají do Čech. Kromě toho si připomeneme události, které se budou v průběhu semestru odehrávat za našimi hranicemi a měla by jím být věnována pozornost a nejlépe i zvážena návštěva. Přednášky Petra Šmídka se konají na brněnské FA VUT pro všechny zájemce o soudobou architekturu každé liché pondělí v místnosti A118 od 9:00 hodin.

10.2. Álvaro Siza
U příležitosti dvaceti let od dokončení muzea Serralves v Portu, které jeho autorovi přichystalo celoživotní retrospektivu a bohatý přednáškový cyklus.

24.2. Vorarlbersko
U příležitosti výstavy Mezigenerační dialogy ve vídeňském Architekturzentrum Wien, kde diskutují Hans Purin, Rudolf Wäger, Gunter Wratzfeld, Matthias Hein, Bernardo Bader, Andreas Cukrowicz a na začátku března se expozice přesune do VAI v Dornbirn.

9.3. Pritzkerova cena
U příležitosti vyhlášení 42. laureáta si připomeneme některé dosavadní držitele tohoto nejprestižnějšího architektonického ocenění a pozveme na březnovou výstavu Balkrishna Doshi (laureát 2018) v AzW, kterou přichystalo Vitra Design Museum.

23.3. Šikovi žáci
U příležitosti přednášky a výstavy dvojice žáků Miroslava Šika z ETH v Galerii současného umění v Českých Budějovicích. Quintus Miller a Paola Maranta vedou v basileji kancelář a učí na akademii v Mendrisio.

6.4. Norská scéna
Připomenutí si dvacetiletého výročí občanského sdružení Kruh, které v tomto roce přivítá skandinávské tvůrce. Se zaměřením na dubnovou přednášku Reiulfa Ramstada.

20.4. Los Angeles
U příležitosti úmrtí Ray Kappe, zakladatele architektonické školy SCI-Arc. Zaměření na fenomén kalifornské architektury zosobněný Frankem Gehrym, Thomem Maynem, Ericem Owenem Mossem a Neilem Denarim.

4.5. Benátské bienále
U příležitosti květnového zahájení 17. architektonického bienále v Benátkách pod kurátorským vedením děkana MIT Hashima Sarkise. Českou i slovenskou účast zatím obestírá tajemství.
0 comments
add comment

Related articles