Zdravotní ústav upozorňuje na zdraví nebezpečné domy typu OKAL

Publisher
ČTK
16.10.2021 09:55

Praha – Téměř všechny montované dřevěné domy typu OKAL ze 70. let obsahují rakovinotvorný formaldehyd a azbestová vlákna. Často také plesniví. Uvedl to dnes v tiskové zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ). Apeluje na potenciální kupce, aby si dům nechali zkontrolovat odborníkem.


SZÚ doporučuje před koupí staršího rodinného domu typu OKAL nechat změřit koncentrace formaldehydu v nejméně dvou místnostech – v přízemí a podkroví. Místnosti nesmí být předem větrány a teplota uvnitř by měla být minimálně 20 stupňů Celsia. Orientačně lze použít i jednorázová indikační čidla, která detekují zvýšenou koncentraci formaldehydu. Ten se používal jako pojivo v dřevoštěpkových deskách a z nich se uvolňuje jako plyn.

Vedoucí Národního referenčního centra pro emise ze stavebních výrobků Karel Vrbík varoval ohledně důvěřivosti potenciálních kupců, kterým není podezřelé, že nemovitosti tohoto typu jsou nabízené za zlomek ceny obvyklého bydlení. Podle jeho informací jsou některé rodinné domy OKAL 5+1 nabízeny za jednu korunu. Na serveru sreality.cz je však možné nalézt i nabídku domu OKAL podobné velikosti v původním stavu za 15 milionů korun. Ceny se tak různí.

"Konstrukci domku tvoří dřevěný sloupkový systém opláštěný z vnitřní strany dřevoštěpkovými a z vnější strany azbestocementovými deskami. Prostor mezi vnitřní a vnější deskou je vyplněn tepelnou izolací. Vnitřní lepené dřevoštěpkové desky z počátku 70. let minulého století jsou téměř bez výjimky zdrojem formaldehydu, z vnějšího pláště se zase mohou uvolňovat azbestová vlákna," sdělil Vrbík.

Dalším problémem je podle něj výplň umístěná mezi plášti. "V místech nedostatečné izolace se vytváří tepelné mosty, kde se sráží vlhkost, následně se tvoří plísně, a začíná tak nikdy nekončící boj s nimi," doplnil. Problém s domem bývá podle SZÚ umocněn instalací nových oken, po které se kvůli snížení přirozené výměny vzduchu zvýší koncentrace karcinogenního formaldehydu. Příznakem může být dráždění ke kašli, pálení očí a slzení.

SZÚ upozornil, že před zásahem do vnějšího pláště domu je nutné pamatovat na azbestocementové desky, ze kterých bývá sestaven. Ty jsou považovány za nebezpečný stavební odpad a nakládat s nimi smí jen vyškolení pracovníci odborných firem. Před přestavbou je tedy nutné prověřit, zda vnějšího plášť neobsahuje azbest, a ten nechat odstranit odbornou firmou.

Při výměně tepelně izolačních materiálů je zároveň důležité nahradit původní vnitřní opláštění novým, s garantovanými bezemisními parametry. Původní desky, stále emitující formaldehyd, lze též překrýt speciálními sádrokartonovými deskami, které dokážou aktivně formaldehyd pohlcovat.

První OKAL byl postaven na začátku 70. let, kdy tehdejší národní podnik Rudné doly Jeseník zakoupil od německé firmy OKAL – Otto Kreinbaum licence na výrobní a montážní systém.
0 comments
add comment