Zchátralý areál tiskáren v Liberci se přemění na bytové domy, práce začaly


Liberec – Zchátralý areál bývalých tiskáren v centru Liberce čeká přestavba na bytové domy zhruba za půl miliardy korun. Bude v něm i galerie, kavárna, ateliéry, kanceláře a znovu průchozí se stane ulice U Tiskárny. První obyvatelé by se tam měli nastěhovat v příštím roce, přestavba areálu o rozloze téměř 7000 m² by měla být hotová do roku 2025. Práce už začaly bouráním zchátralé středové části. Pět historických vil a dva tovární bloky zůstanou zachované. ČTK a Českému rozhlasu to řekl developer projektu Jan Konhefr.


"Vzniká takové účko, které je takové gró starého jádra tiskáren. A to, co bylo už hodně destruované, tak začínáme demolovat," uvedl Konhefr. Odhaduje, že bourací práce jsou zhruba v polovině a potrvají nejpozději do července. K zemi musí jít i asi 250 let stará manufaktura, u které se propadla střecha. Další cenné domy se ale díky rekonstrukci podaří zachovat. Zůstat by tak měl rohový pozdně barokní dům z roku 1791 a čtyři další pozdně barokní a klasicistní vily. Revitalizace čeká také dva původní průmyslové objekty tiskárny z 20. let minulého století ve stylu art deco. "Chceme maximum zachovat," uvedl Konhefr.

Areál tiskárny v Liberci leží nedaleko Liebiegova paláce a zámku mezi ulicemi 8. března, Boženy Němcové a Oblačná. Ještě v 90. letech minulého století se v podniku vyrábělo, nepovedená privatizace ale skončila před více než 20 lety ukončením výroby a od té doby areál chátrá. Několikrát změnil majitele, jejich plány na přestavbu tiskáren ale zůstaly na papíře. Podle developera bude v areálu devět objektů se 163 byty různých velikostí, včetně velkometrážních takzvaných penthousových i těch s vysokými stropy zvanými loftové. K parkování bude k dispozici 230 míst. První byty si bude možné rezervovat od letošního května, cena za metr čtvereční bude kolem 75.000 korun. "Což je normální cena tady v Liberci, ve středu Liberce, a uvidíme, co nám trh řekne," dodal Konhefr.

V Liberci to není jediný projekt bytové výstavby v centru nebo jeho blízkosti. Už letos by se měli lidé stěhovat do prvních ze zhruba 300 nových bytů, které tři investoři staví na místě bývalých Montážních závodů naproti krajskému úřadu. Projekt nabídne i prostory pro kanceláře, obchody, kavárny či restaurace. Za dva roky by měla začít výstavba za čtyři miliardy korun v areálu bývalé Textilany. Soukromý investor chce v devítihektarovém areálu během deseti let postavit zhruba 1200 bytů a mít tam i kanceláře a obchody. Ve fázi příprav je i výstavba nové čtvrti na Perštýně, v místě, kde je řadu let rozlehlá jáma po nedostavěném obchodním centru. Podle studie by areál o rozloze 4,5 hektaru měl být zastavěn zhruba ze čtvrtiny. Soukromý investor plánuje za více než miliardu korun výstavbu inovačního centra, garáží zhruba pro 750 aut a bydlení pro 500 až 800 lidí. Počítá i s výstavbou školy nebo domova pro seniory, sportovišti a parkem.
0 comments
add comment

Related articles