Zchátralou kapli v Pardubicích získá a opraví spolek Omnium

Publisher
ČTK
15.03.2021 13:30
Czech Republic

Pardubice

Pardubice – Pardubice předají spolku Omnium kapli Nejsvětější Trojice ve Svítkově. Nezisková organizace chce torzo kapličky z konce 19. století zrekonstruovat. Pokud by spolek svému závazku nedostál, zaplatí smluvní pokutu a vrátí nemovitost městu, uvedla dnes v tiskové zprávě Nataša Hradní z kanceláře primátora.


Zchátralou sakrální stavbu město vloni koupilo od dědiců původního majitele. O odkupu s nimi Pardubice jednaly od roku 2018.

Kaple Nejsvětější Trojice stála na západní straně Pardubic. Původně dřevěná stavba byla posta- vena jako součást lázní v roce 1797 na místě, kde vyvěral léčivý pramen. Podle kaple se pro toto území vžil název U Trojice, který se používá dodnes. Kaple i lázně v roce 1860 vyhořely. Na místě byla postavena zděná pseudogotická kaple, postupem let ale zchátrala a dnes z ní zbývá pouhé torzo.

Zapsaný spolek Omnium se věnuje projektům záchrany a obnovy zničených, ohrožených nebo nevyužívaných památek, od drobných staveb, křížů, křížových cest až po velké sakrální i nesakrální památky v České republice. Například na Broumovsku se podílel na přípravě obnovy kostela Všech Svatých v Heřmánkovicích nebo na záchraně řady drobných památek. Aktivity má také v Jihočeském, Plzeňském, Ústeckém či Moravskoslezském kraji.

Bezúplatný převod stavební parcely s rozpadající se kaplí schválili zastupitelé města. Spolek počítá s obnovou památky do deseti let. Pokud by závazek nedodržel, zaplatí smluvní pokutu 900.000 korun a pozemek s kaplí se vrátí městu.
0 comments
add comment

Related articles