Zámek v Načeradci na Benešovsku byl vydražen za 12 mil.Kč

Source
Jan Kholl
Publisher
ČTK
23.10.2019 19:35
Czech Republic

Benešov


Benešov - Stát po řadě neúspěšných dražeb našel kupce pro zámek v Načeradci na Benešovsku. Dnešní, v pořadí devátá dražba byla úspěšná. Jediný účastník získal zámek a další nemovitosti za 12 milionů korun, řekl ČTK mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. Kdo je vydražitelem, nesdělil. Uvedl pouze, že šlo o fyzickou osobu. "Věříme, že nový majitel vdechne této kulturní památce nový život," dodal mluvčí.


Stát původně za zámek požadoval nejméně 22 milionů korun. Při dalších pokusech o prodej cenu postupně snižoval. Při posledním pokusu o prodej památky 10. září bylo nejnižší podání 13,5 milionu korun, žádná nabídka ale stejně jako v minulosti nepřišla. V pořadí již devátá dražba se konala dnes v Benešově, minimální cena byla snížena na 12 milionů korun.

Stát zámek převzal do svého vlastnictví předloni od dětského domova Sedlec-Prčice jako nepotřebný majetek. Žádná státní instituce o něj neprojevila zájem, proto ho nabízel k prodeji.

Patrový objekt s jednoduchou fasádou a přilehlý anglický park jsou nemovitou kulturní památkou a nacházejí se v centru městyse. Na park navazuje ovocný sad a bývalá zelinářská zahrada a zahradnictví s dochovanými skleníky a také domkem pro personál, v němž byly částečně rekonstruovány vnitřní prostory.

Přestože není od roku 2015 využíván, je zámek podle úřadu stále v poměrně dobrém stavu. V roce 1987 řemeslníci opravili střechu, vnitřní prostory, rozvody inženýrských sítí a fasádu. V roce 2000 byla rekonstruována kotelna, topení a vzduchotechnika.

Zámek dal postavit v roce 1734 František Josef ze Starhembergu. Do konce 70. let 20. století areál sloužil jako dětský domov, poté zde byla umístěna internátní škola a později výchovný ústav.
0 comments
add comment

Related articles