Zákon o dostupném bydlení MMR předloží za rok

Publisher
ČTK
11.12.2019 23:10
Praha – Zákon o dostupném bydlení připraví ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) do roka. Vládě ho má předložit v prosinci příštího roku. Norma by pak měla začít platit o devět měsíců později v září 2021, tedy krátce před sněmovními volbami. Vyplývá to ze schváleného vládního legislativního plánu na příští rok. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že při průtazích přípravu převezme její resort.


"Cílem návrhu zákona (o dostupnosti bydlení) je vytvořit právní rámec pro zajištění bydlení středně příjmových domácností, zjednodušení a finanční zpřístupnění bytové výstavby, posílení alternativních forem bydlení a posílení vymahatelnosti práv a povinností v oblasti nájemního bydlení," uvádí legislativní plán předpisů, které má nachystat MMR.

Jeho šéfka Klára Dostálová (ANO) už dřív ČTK řekla, že Sněmovna za tři čtvrtě roku nejspíš zákon do podzimních voleb v roce 2021 přijmout nestihne, takže by ho měl znovu projednávat a schvalovat až povolební kabinet a noví poslanci. Přijmout by ho mohli v prvním roce příštího volebního období, uvedla Dostálová.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů ve svém programovém prohlášení slíbila zákon o sociálním bydlení. Loni od něj upustila a nahradila ho dotačním programem Výstavba. Podle odborníků na sociální problematiku se bytová nouze v Česku bez zákonných pravidel nevyřeší.

Hnutí ANO a sociální demokraté jsou spolu ve vládě druhé volební období, teď společně vládnou šest let. V prvních čtyřech letech zákon o sociálním bydlení chystalo ministerstvo práce pod vedením ČSSD. S ministerstvem pro místní rozvoj pod správou ANO se dlouho na podobě normy neshodovalo. Sněmovna pak předlohu do voleb už nestihla projednat.

Maláčová už dřív označila bytovou situaci v Česku za krizi a uvedla, že je nutné jednat rychle. Řekla, že pokud návrh zákona nebude na začátku příštího roku, jeho šance na schválení do voleb je malá. Už v polovině září poslancům sněmovního sociálního výboru řekla, že pokud MMR s předlohou nepřijde, převezme přípravu její resort.

"Na tuto alternativu jsme připraveni. Jsme připraveni přijít s vlastním návrhem," řekl dnes ředitel odboru sociálních služeb, sociální práce a sociálního bydlení ministerstva práce David Pospíšil. Podle něj průzkum ukázal, že lidé mají spíš představu o sociálním, ne o dostupném bydlení. "Obecně vnímáme, že je potřeba dostupné veřejné bydlení s regulovaným nájmem," uvedl Pospíšil.

Ministerstvo pro místní rozvoj zřídilo k problematice bydlení pracovní skupinu. Ta by se měla podle Pospíšila sejít příští týden. "Očekáváme, že nám MMR představí svůj koncept, filozofii, jak by se měl zákon zaměřovat. Jsme připraveni maximálně spolupracovat," uvedl Pospíšil. Dodal, že ministerstvo práce může využít i své návrhy z minulého volebního období. "Máme připraveno několik různých variant. Můžeme předložit některé návrhy, které se v minulém období do finální verze nedostaly. Jsme v tomto ohledu velmi flexibilní," dodal Pospíšil.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
MMR
danhry
12.12.19 03:55
show all comments