Za projekt největšího depozitáře v kraji zaplatí Vysočina 2,69 milionu Kč

Publisher
ČTK
12.01.2022 18:05
Czech Republic

Pelhřimov

Jihlava – Kraj Vysočina zaplatí za pro- jektovou dokumentaci pro stavbu nového muzejního depozitáře v Pelhři- mově 2,69 milionu korun (bez DPH). Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek. Podle dřívějšího vyjádření kraje má největší krajský depozitář sloužit všem krajským sbírkotvorným organizacím. Předběž- né náklady na stavbu jsou přes 300 milionů korun. Stavba by mohla začít zjara příštího roku.


O zakázku se ucházelo sedm zájemců. Vítězem je společnost Artprojekt Jihlava. Výše nabídnuté ceny rozhodovala o vítězi ze 70 procent, váhu 30 procent měla zkušenost hlavního inženýra projektu.

Depozitář má stát v ulici K Silu, kde jsou bývalé dílny pelhřimovské střední školy. Před stavbou depozitáře budou strženy. Kraj chce depozitáře stavět, pokud získá dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

"Nadále čekáme na schválení operačního programu a na následné vyhlášení výzev. Poslední informace od poskytovatele dotace hovořily o tom, že program by měl být schválený v dubnu. Zatím bohužel nejsme schopni říct, o jakou částku se chystáme požádat. Vše bude záležet především na stále neznámých podmínkách budoucích výzev v rámci Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027," uvedl na dotaz ČTK Pavel Buňat z krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Podle náměstka hejtmana pro kulturu a památkovou péči Romana Fabeše (Starostové pro Vysočinu) je hlavním záměrem výstavby soustředit do jednoho místa všechny archeologické podsbírky, které jsou nejrychleji rostoucí a mnohdy problematické pro uložení. Přesun sbírek ze současného depozitáře v Heleníně by v něm mohl vytvořit rezervu na 20 let, stejné rezervy by mohly vzniknout i v depozitáři v Třebíči. Oba jsou nyní zaplněné z 90 procent. Třebíčský depozitář vznikl v roce 2009 rekonstrukcí bývalého učiliště za 42,5 milionu korun, depozitář a centrum technické výuky z bývalých vojenských skladů v Heleníně postavil kraj za 176 milionů korun v roce 2013. Na letošní rok je naplánovaná stavba depozitáře v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.

V pelhřimovském depozitáři s rozlohou 3850 m² má vzniknout i moderní konzervátorská dílna a archeologická pracovna.
0 comments
add comment