Vzhled obnoveného Libušína se vrátil do roku 1925

Source
Jana Kuncová
Publisher
ČTK
28.07.2020 19:55
Dušan Samo Jurkovič


Prostřední Bečva - Vzhled obnovené chaty Libušín na Pustevnách je jiný než před požárem v roce 2014. Při vědecké rekonstrukci se vzhled i barevnost objektu postaveného v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče vrátily k roku 1925, kdy byly dokončeny všechny její části. Budova, která patří spolu se sousední Maměnkou k dominantám Pusteven, má nyní zvenčí temně rudé roubení se světlejším barveným nárožím se žlutým článkováním a zelenými okny a dveřmi.


Některé prvky jsou však na Libušíně, který sloužil a bude nadále sloužit jako jídelna, zcela nové, řekla dnes ČTK Olga Holišová z Národního muzea v přírodě, které je správcem památky. "Když procházíme Libušínem, v každé místnosti je nějaká věc, kterou jsme navrátili nebo obnovili," uvedla Holišová. V pravé části Libušína, nejvíce ceněné jídelně, která byla vyzdobena kolorovanými sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše, je například nový lustr. "Je to uděláno podle návrhu Dušana Jurkoviče, který ale předtím nikdy nebyl zrealizován. Našli jsme návrh ve Slovenském národním archivu a podle něj jsme ho osadili na plánované místo," uvedla Holišová.

V jídelně jsou navrácená okna ve fasádě, příborník udělaný podle černobílé dobové fotografie, navrácen byl i zdobený skleněný strop. Podoba kamen v jídelně se odvíjela od nalezeného střepu. "Například v Parmově přístavbě jsou kachlová kamna, u nichž jsme zjistili, že jsou originální, vytáhli jsme je z depozitáře a vrátili zpět na původní místo," uvedla Holišová. Kamna stojí nyní zpět uprostřed místnosti, předtím byla u zdi.

Zajímavostí jsou původní trámy, které jsou odhalené při vstupu do Libušína. Pocházejí z roku 1891 z první útulny, která na Pustevnách stála. "Dochovaly se jen díky tomu, že byly zakryty sádrokartonovým stropem," uvedla Holišová. Pro vnější i vnitřní nátěry se použily olejové barvy vyráběné podle původní receptury a v barevnosti zjištěné průzkumem.

Proti tradičním postupům, které se používaly při obnově Libušína, je objekt vybaven moderními technologiemi včetně požárního zabezpečení. V některých částech se bude případně hasit plynem, jinde vodou, vytápí se pomocí tepelných čerpadel. Stavba nového Libušína začala v létě 2017, nyní byla dokončena. Lidem se objekt otevře ve čtvrtek, jako restaurace by měl začít sloužit nejpozději na začátku října.
0 comments
add comment

Related articles