Výrazných děl proslulých architektů je v ČR jen několik

Source
Pavel Lukáš
Publisher
ČTK
02.03.2007 15:10
Czech Republic

Prague

Praha 2. března (ČTK) - Po listopadu 1989 bylo v České republice postaveno jen několik budov, pod kterými jsou podepsáni světově proslulí architekti.


Výběr nejznámějších staveb:
Tančící dům (dokončen 1996)
    Společné dílo českého architekta chorvatského původu Vlada Miluniče a kanadsko-amerického architekta a designéra Franka O. Gehryho. Dům, postavený na rohové parcele na Rašínově nábřeží, patří k turistickým atrakcím Prahy, má ale i řadu odpůrců. V roce 1997 získal nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického časopisu Time. V domácí anketě časopisu Architekt se dostal mezi pět nejvýznamnějších českých staveb 90. let.
    Gehry je znám zejména jako autor Guggenheimova muzea ve španělském Bilbau (dokončeno rok po Tančícím domě), koncertní haly Walta Disneyho v Los Angeles (2003) či Weissmanova muzea umění v Minneapolisu (1990). Spoluautor domu Milunić navrhoval například nové domy na pražských Petřinách, během kariéry projektoval i řadu staveb pro sociální účely.
    
Zlatý Anděl (2001)
    Víceúčelovou stavbu a novou dominantu pražského Smíchova navrhl francouzský architekt Jean Nouvel, kterého proslavily zejména projekty Arabského institutu v Paříži (1987), sídlo Cartierovy nadace v Paříži (1994) nebo Opery v Lyonu (1993). Také Zlatý Anděl se dočkal ocenění, v září 2001 byl vyhlášen českou Stavbou roku. Ani tento dům s úryvky z děl Kafky, Rilkeho či Ortena na skleněné fasádě není přijímán jednoznačně. "Je to slušná stavba, ale bylo na ni málo peněz a je to znát. Nouvel má lepší věci," řekl třeba historik architektury Zdeněk Lukeš.
    
Corso Karlín (2001)
    Přestavba bývalé tovární haly ČKD v pražském Karlíně pochází z ateliéru španělského architekta Ricarda Bofilla, mimo jiné autora pařížských sídel společností Christian Dior (1992) nebo Cartier (1998) či budovy letiště v Barceloně (2004 a 2006). Projekt, který z původní budovy zachoval pouze vnější část, uvnitř které byla vystavěna nová budova ze skla a betonu, získal titul Stavba roku. V současnosti se v sousedství staví novostavba, jejímž autorem je také Bofill.
    
Klášter trapistů v Novém Dvoře na Karlovarsku (2004)
    V ústraní stojící stavba se v roce 2005 dostala do finále ceny Miese van der Rohe 2005, jedné z nejprestižnějších architektonických soutěží, kterou vyhlašuje EU. Zchátralý barokní statek z poloviny 18. století přestavěl Brit John Pawson společně s plzeňským architektem Janem Soukupem. Pawson je známý svou architekturou vycházející z minimalismu, navrhoval třeba butiky pro Calvina Kleina, hotel Puerta America v Madridu (2005) nebo lávku v Královské botanické zahradě v Londýně (2006).
    
Rozestavěné a zatím nerealizované projekty:
Mrakodrapy na Pankráci
    Autorem projektu na dostavbu pankrácké pláně je Richard Meier, který vytvořil například Muzeum současného umění v Barceloně (1995) či Gettyho centrum v Los Angeles (1997). Zatím stojí pouze první budova.
    
Trojmezí v Praze
    V jednom z nejrozsáhlejších projektů v ČR, který by měl zastavět přes dva miliony metrů čtverečních na jihovýchodním okraji Prahy a za kterým stojí kontroverzní realitní magnát Miloš Červenka, se angažoval Brit Norman Foster. Architekt, který například navrhl známou londýnskou okurku (2004), nejvyšší most na světě u Millau v jižní Francii (2005) či rekonstrukci berlínského Reichstagu (1999) a také podobu tramvajových zastávek v Praze, před dvěma lety přiletěl na několik hodin a místo si prohlédl, projekt ale zatím existuje jen na papíře.

Dalího muzeum
    Před třemi lety přišel galerista Miro Smolák s ideou Muzea umění, v němž by měla být stálá expozice díla Salvadora Dalího. Jako architekta si přizval Daniela Libeskinda, autora Židovského muzea v Berlíně (1999). Libeskind také vyhrál soutěž na rekonstrukci místa, kde stála newyorská "dvojčata" zničená v roce 2001. Vítězný návrh však prošel řadou změn a Libeskind se k němu již nehlásí. Muzeum umění mělo vyrůst na vltavském nábřeží u Revoluční třídy, i tento projekt ale existuje jen na papíře.
0 comments
add comment