Vyřazení Komuny ze seznamu památek bylo protiprávní

Publisher
ČTK
28.02.2007 20:25
Czech Republic

Prague

Praha/Olomouc - Vyřazení přerovského spolkového domu Trávník, přezdívaného Komuna, ze seznamu památek vykazovalo takové vady, že by soud při případném přezkoumání toto rozhodnutí zrušil. Vyplývá to z právního rozboru, který si nechal vypracovat ministr kultury Václav Jehlička. ČTK o tom dnes informovala Jehličkova osobní tajemnice Renata Slámková.

    Zaměstnanci ministerstva, kteří se chybného postupu dopustili - bývalý náměstek ministra František Formánek a Vladimíra Koubová - již odešli ze svých funkcí a na ministerstvu nepracují.
    Podle Petry Ulbrichové z odboru památkové péče ministerstva přitom Komuna jako takzvaná dělnická památka prošla prověrkou již před několika lety a na seznamu kulturních památek zůstala. Loňské vyškrtnutí považuje za zásadní chybu. "Jako v každém správním řízení byly shromážděny určité důkazy, které v mnoha případech svědčily ve prospěch zachování. S těmi se nadále nepracovalo, neboť na místo vyjel tehdejší první náměstek Formánek a rozhodl, aniž to dostatečně odůvodnil. Jako náměstek není pověřen vedením správních řízení a nemohl do nich zasahovat. Bylo to nehorázným způsobem," řekla dnes ČTK Ulbrichová.
    Za svůj krok však tehdejší náměstek ani Koubová potrestáni nebudou. "Není tam trestněprávní odpovědnost, bohužel. Nejsou ani zaměstnanci úřadu, takže v tuto chvíli nelze nic dělat," řekl ČTK vrchní ředitel sekce ministra Milan Kupka.
    Formánek se však brání tím, že v podkladech, které v rámci řízení obdržel, byly zásadní rozpory. Návštěvu Přerova bral jako svou povinnost, aby rozpory na místě přezkoumal. "Řízení ohledně Komuny nebylo v  žádném případě zrychlené; moje role v tomto řízení byla marginální. Šlo o jednu osobní návštěvu na místě a jeden zápis, který tvoří jednu ze stovek listin spisu," uvedl ve svém prohlášení, které má ČTK k dispozici. Podotkl přitom, že ukončení památkové ochrany ze strany ministerstva kultury nikomu nedává do ruky demoliční výměr. "Ten může vydat pouze místní stavební úřad," doplnil Formánek.
    Ministerský odbor památkové péče podle Formánka při posuzování případu vycházel ze stanoviska kraje a města, jež byly podle něj pro zrušení ochrany; proti byl NPÚ. "Jejich váha je zřetelná a odbor podle toho rozhodl. Není tedy pravda, že referenti MK připravili zamítavé rozhodnutí a jejich nadřízení (Koubová a Formánek) rozhodnutí změnili," říká Formánek. Není podle něj pravda ani to, že se rozhodovalo především na základě zápisu o místním ohledání. Ten byl jen informací náměstka ministra o jeho návštěvě na místě a seznámením se se stavem objektu, uvedl.
    Olomoučtí památkáři dnes znovu vyškrtnutí objektu ze seznamu památek odsoudili. "Špatný technický stav objektu není důvodem pro zrušení státní památkové ochrany. Ideologie minulosti byla účelově zúžena jen na období komunistické," řekl dnes novinářům František Chupík z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.
    Podle šéfa pracoviště Pavla Konečného chybí v zemi občanské iniciativy v oblasti památkové péče, jako je tomu například ve Velké Británii. "Veškeré kroky v Přerově směřovaly ke zúžení památkové zóny a počtů památek. Přerovští nyní dostali dostatečně zavyučenou. Doufám, že to bude pro ně políček a začnou se chovat odlišně," podotkla pracovnice ústavu Martina Mertová.
    Budovu začal bagr bourat v polovině února. Objekt byl ze seznamu kulturních památek vyškrtnut za podpory přerovské radnice loni. Na základě úsilí památkářů i části Přerovanů se ministerstvo kultury rozhodlo na začátku února zahájit správní řízení, na jehož konci mělo být navrácení domu na seznam památek. Rozhodnutí o tomto kroku se však majiteli objektu doručit nepodařilo. Demolice domu byla zastavena až minulý čtvrtek, kdy rozhodnutí o zahájení správního řízení nabylo právní moci. Z domu však již mnoho nezbylo.
    Ministerstvo kultury dnes ČTK informovalo, že ukončuje řízení o  prohlášení spolkového domu za kulturní památku. "Vzhledem k tomu, že dům byl zbourán, ministerstvo řízení ukončí poté, co obdrží zákonem předepsaná stanoviska. Za kulturní památku nelze prohlásit něco, co neexistuje," uvedli zástupci ministerstva. Demolice zbytků bývalé památky je do ukončení řízení zastavena.
0 comments
add comment