Vláda schválila program na obnovu a rozvoj Terezína a Josefova

Publisher
ČTK
29.05.2024 23:40
Czech Republic

Terezín


Praha – Vláda dnes schválila program ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na obnovu a rozvoj pevnostních měst Terezín na Litoměřicku a Josefov na Náchodsku. Za deset let na něj půjde 1,2 miliardy korun, řekl po jednání kabinetu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Dnes schválený plán doplní už dříve přijatý záchranný program ministerstva kultury, celkem tak na obnovu památkově chráněných objektů v obou městech půjdou tři miliardy korun.

"Do majetku měst přešly pevnosti ve stavu, který nebyl uspokojivý," řekl Bartoš. Podle něj není ve finančních možnostech Terezína ani Jaroměře, pod kterou spadá Josefov, zajistit opravu památek v pevnostních městech, proto je na místě pomoc státu.

Peníze z programu MMR budou směřovat do obnovy památek, podle Bartoše by ale měly posloužit i k nalezení nového smyslu pro některé nyní nevyužívané objekty v obou městech. Loni v září vláda schválila záchranný program ministerstva kultury, na základě kterého půjde na opravu chátrajících objektů v obou městech během pěti let 1,73 miliardy korun, z toho zhruba 500 milionů by měly uvolnit kraje a města.

Pevnostní města Terezín a Josefov nechal v 18. století vybudovat císař Josef II. jako obranu proti vpádům z Pruska. Šlo o komplexy s rozsáhlým podzemím i složitou nadzemní částí, která sloužila k ubytování vojska i vedení bojů. Ve své době představovala špičkový obranný systém, který ale nikdy nebyl prověřen v boji, protože nepřátelé se mu vyhýbali. Za druhé světové války se Terezín stal symbolem perzekucí a genocidy, když zde němečtí nacisté zřídili věznici gestapa a židovské ghetto.
0 comments
add comment

Related articles