Vláda projedná zakázku na výkup pozemků pro muzeum v Opavě

Publisher
ČTK
09.05.2021 10:00
Czech Republic

Opava


Praha – Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) předloží v pondělí vládě návrh na zakoupení pozemků a budov, které by měly sloužit jako centrální depozitář Slezského zemského muzea (SZM). Nacházejí se v obci Holasovice na Opavsku, tedy blízko Opavy, kde muzeum sídlí. Předpokládaná hodnota nadlimitní veřejné zakázky je téměř 13 milionů korun bez DPH.


Slezské zemské muzeum je příspěvkovou organizací ministerstva kultury a nejstarším veřejným muzeem na území dnešní České republiky, jeho historie sahá do roku 1814. Zároveň je se svými 2,4 milionu sbírkových předměty třetím největším muzeem v ČR.

Výkupem pozemku by se podle předkládací zprávy měly vyřešit prostory pro umístění nového centrálního depozitáře Slezského zemského muzea, který bude sloužit pro uložení jeho sbírkového fondu. Objekt v Holasovicích-Loděnici je sedm kilometrů od okraje města, v dobrém technickém stavu a v jeho areálu je další budova, která bude sloužit Oddělení fotodokumentace a digitalizace SZM, jehož pracoviště je nyní v objektu zatíženém restitucí.

Muzeum se věnuje mnoha oborům lidské činnosti, jeho zájem sahá od živé i neživé přírody přes prehistorii, historii až k dějinám umění, a to především v oblasti českého Slezska, severní a severovýchodní Moravy.

V současnosti spravuje šest expozičních budov a areálů. Vedle Historické výstavní budovy v centru Opavy jsou to Arboretum Nový Dvůr ve Stěbořicích, Památník druhé světové války v Hrabyni, Památník Petra Bezruče v opavské Ostrožné ulici, Areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky a Srub Petra Bezruče v Ostravici.
0 comments
add comment

Related articles