Ve Val. Meziříčí začala oprava hlavní budovy hvězdárny

Publisher
ČTK
21.06.2012 20:35
Valašské Meziříčí (Vsetínsko) - Ve Valaš- ském Meziříčí začala oprava hlavní budovy hvězdárny. Kvůli rekonstrukci zůstane celý areál hvězdárny pro veřejnost uzavřený do 9. srpna. Objekt, který začal fungovat v roce 1955, se dočkal v minulosti jen drobných úprav a jeho stav byl v  posledních letech už špatný, informovala dnes ČTK mluvčí radnice Renata Votrubová.
      Opravy si vyžádají 3,6 milionu korun, většinu dal Zlínský kraj. Hvězdárna zaplatila 400.000 korun na přípravu stavby. "První etapa rekonstrukce se bude týkat velké prosklené plochy na jižní straně vstupní haly," uvedl ředitel hvězdárny Libor Lenža. Opraví se také nástavba přednáškového sálu, dostane nové zateplení a střechu. Novou střechu bude mít také hlavní budova.
      Hvězdárna pořádá například pravidelné víkendové semináře zaměřené na novinky v astronomii, zajišťuje astronomické kroužky pro mládež a astronomické tábory, různé kurzy a výstavy. Věnuje se také vlastní pozorovatelské činnosti.
      Areál hvězdárny tvoří rozlehlá zahrada s několika objekty. Nejstarším je zrekonstruovaný historický objekt Ballnerovy hvězdárny z roku 1929, který byl vyhlášen kulturní památkou, jeho část je nyní využívaná jako malá výstavní síň.
0 comments
add comment

Related articles