Ve Spáleném Poříčí dnes otevřeli muzeum kresleného humoru

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
25.04.2011 18:55
Spálené Poříčí (Plzeňsko) - Ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku dnes otevřeli muzeum kresleného humoru s expozicemi historie Brdska a galerií pro místní výtvarníky. V Česku tak vznikla údajně ojedinělá galerie kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty. Muzeum přišlo brdské městečko na 17 milionů korun včetně DPH, evropský program ROP poskytl 92 procent, hlavně na rekonstrukci obřího barokního čtyřpodlažního špýcharu, ale i na expozice, řekl ČTK starosta Pavel Čížek. Dnešního otevření se zúčastnily stovky lidí.

    Podle Čížka jde o významný projekt zvýšení atraktivity cestovního ruchu na jižním Plzeňsku, určený pro dospělé i děti. "Bude to velký tahák pro turisty, protože ten Nepraktův humor ve velikém, skoro prostorovém provedení, je určitě krásný. Doufám, že se tam budou chodit lidé smát, humoru je pořád strašně málo," řekl starosta. Sám neví o žádném podobném muzeu kresleného humoru v ČR. Celé druhé patro obsadily stovky kreseb Neprakty, který nakreslil asi 35.000 obrázků a je v Guinnessově knize rekordů jako kreslíř s největším počtem obrázků.
    Jeho celoživotní tvorba laskavého humoru je roztříděna do tematických celků. Řadu postav znají děti i dospělí z pohádek a knih. Některé stojí ve volném prostoru, aby se s nimi mohl návštěvník vyfotit, například kat, princezna a trpaslík.
    "Zpřístupněna jsou tři patra špýcharu. V polovině přízemí je galerie místních výtvarníků, nyní jsou tam dětské kresby, ve druhé jsou staré historické stroje a expozice železářství," uvedl starosta. V prvním patře si mohou návštěvních prohlédnout stovky exponátů z historie Brd, mezi nimiž jsou stará řemesla, ale také místnosti starých chalup a dílen i rekonstruovanou brdskou náves se starobylou dřevěnou pumpou. "Jde o naučnou stezku s informačními tabulemi, kde jsou informace o flóře, fauně, historii, architektuře, zaniklých vesnicích i řemeslech. Hodně nám pomohli místní výtvarníci a spisovatelé z Brd Jan Čáka a Miroslav Hásek," uvedl starosta. Zajistili velkoplošné tisky obrazů, fotografie i grafiky. Expozice oddělují imitace venkovských plotů.
    Otevřeno pro veřejnost bude od úterý, každoročně vždy od dubna do konce října. Muzeum bude spravovat město a jeho infocentrum. Nachází se naproti novému městskému společenskému centru a hotelu Ve Dvoře, kde loni radnice vybudovala pódium pro kulturní akce.
    Obrovský bývalý špýchar z roku 1723, který byl ve velmi špatném stavu, je v památkové zóně města; na objektu památková ochrana není. Spálené Poříčí dostalo nedávno z programu ROP dotaci na úpravu náměstí.
0 comments
add comment