V Sušici demolují chátrající budovy bývalého dřevařského komplexu

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
06.06.2016 16:30
Sušice (Klatovsko) - V Sušici demolují chátrající budovy bývalého dřevařského komplexu Solo. Bourají se velké objekty bývalé výrobny obuvi a poté Jitony, postavené na počátku minulého století. Plocha se vyčistí a bude se nabízet investorům, konkrétní projekt se zatím nepřipravuje. ČTK to řekli starosta Petr Mottl (ODS) a městská zastupitelka a ředitelka Muzea Šumavy Zdeňka Řezníčková (ČSSD).

Budovy nejsou součástí nejznámější místní výroby zápalek, která skončila v Sušici v roce 2008. Většina objektů Solo Sirkárny v Nádražní ulici má být také srovnána se zemí a na jejich místě chce česká developerská firma Fuertes Development postavit obchodní centrum s Kauflandem. Muzeum Šumavy s odpůrci stavby se snažili od roku 2013 prosadit památkovou ochranu pěti budov sirkárny. Ministerstvo kultury letos v lednu schválilo ochranu dvou objektů, a to administrativní budovy u vjezdu a navazujícího červeného domku, nejstarší sirkárny, s přilehlou zahradou.

"Šly by upravit s památkáři na interaktivní expozici dějin sirkařství a šumavských řemesel s ukázkami výroby. Bude to ale věcí vlastníků," řekla Řezníčková. Pokud by objekty byly převedeny na město, je otázkou, kdo je opraví a bude expozice provozovat.

Vlastník areálu, brněnská skupina Solo Matches & Flames, nemá podle Řezníčkové nic proti památkové ochraně dvou domů, ale odvolal se proti ochraně sousední zahrady, na jejímž místě chce mít Fuertes parkoviště pro nákupní centrum. Rozkladové řízení na ministerstvu běží, a demolice sirkárny tak ještě nezačala.

"Pořád se řeší památková ochrana a ještě není nic rozhodnuté. Bourané objekty s tím (obchodním centrem) nesouvisí," uvedl starosta. Město, které není účastníkem územního řízení ke stavbě centra, chce, aby bylo území smysluplně využité. "Stávající stav dělá ostudu, ale bohužel naše nástroje moc velké nejsou," dodal.

Nákupní centrum za 200 milionů korun s obchodní plochou 5000 metrů čtverečních má dát práci 200 lidem. "Se zapamátkováním části (dvou budov) v areálu problém nemáme. Podle toho projekt přepracováváme a jednáme o tom s dotčenými orgány státní správy," řekl jednatel firmy Fuertes Zdeněk Přichystal. Developer, který dal za dva a půl roku do přípravy projektu miliony korun, spolupracuje v předprojektové fázi s městem i majitelem areálu.

"V nyní bouraných, asi 20 let opuštěných objektech byla před válkou výroba obuvi firmy Schwarzkopf. Byla to zajímavá průmyslová architektura, která by také stála za zapamátkování. Ale, bohužel, tohle nikdo neřešil. Takže tím oni (vlastníci areálu) začali tu likvidaci," uvedla Řezníčková. Objekty ale podle ní byly v dezolátním stavu. Za komunistického režimu tam měla Jitona výrobu částí nábytku a krátce po roce 1989 objekty vyklidila.
0 comments
add comment

Related articles