V Praze se hledá práce nejlépe z celé Evropské unie

Source
Michal Půr
Publisher
ČTK
08.10.2007 10:35
Belgium

Brusel

Brusel - V Praze se hledá práce nejlépe z celé Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnil Eurostat. Praha tak za sebou nechala všechny evropské metropole. Rovnat se jí mohou pouze dánské hlavní město Kodaň a irská metropole Dublin, kde jsou vyhlídky na dobré pracovní místo sice o  něco nižší, ale nijak výrazně.
Z obyvatel Prahy, které evropský statistický úřad oslovil, celkem tři čtvrtiny souhlasily s tvrzením, že v  metropoli lze snadno nalézt "dobré zaměstnání". V druhé Kodani to bylo 74 procent respondentů a v Dublinu 70 procent. Na opačném konci žebříčku se naopak krčí německý Frankfurt a italská města Palermo a Neapol, kde kladně na stejnou otázku odpověděla jen tři procenta respondentů.
Špatně si ovšem nevede ani slovenská metropole Bratislava. V rámci Evropské unie obsadila celkově sedmé místo a nechala za sebou řadu věhlasných měst jako Amsterdam, Brusel a další.
Odpovědi respondentů mají nepochybně souvislost s mírou nezaměstnanosti v jednotlivých městech. Praha i v tomto ohledu patří mezi evropské "šampiony". Podle posledních statistik se nezaměstnanost v české metropoli pohybuje kolem 2,5 procenta, což je nejen výrazně pod průměrem míry nezaměstnanosti v České republice, ale i v Evropské unii.
Praha je také jediným "regionem" v  Česku, který překračuje průměrnou životní úroveň EU. Je také nejbohatším regionem mezi novými členskými zeměmi EU. Její bohatství v přepočtu na jednoho obyvatele činí téměř 140 procent unijního průměru.
Tyto na první pohled velmi potěšitelné statistiky však přinášejí i problémy, které způsobují hlavně vyšší ceny. Odráží se to také v další statistice Eurostatu, která hodnotí dostupnost bydlení. Zde česká metropole mezi unijní premianty rozhodně nepatří. Jen 16 procent oslovených Pražanů souhlasilo s tvrzením, že ve městě lze sehnat dobré bydlení za rozumnou cenu.
Bydlení se naopak nejlépe shání v  německém Lipsku, dánském Aalborgu či portugalské Braze, alespoň podle více než dvou třetin oslovených. Na chvostu pomyslného žebříčku naopak skončila Paříž, kde je možné snadno najít dobré a hlavně dostupné bydlení jen podle tří procent respondentů. Nejlépe umístěným českým městem je Ostrava, kde se bydlení dobře hledá podle zhruba poloviny oslovených.

Deset měst, kde se nejlépe hledá práce

město procento oslovených, které souhlasilo s tvrzením,
že ve městě lze snadno najít dobré zaměstnání
Praha 75
Kodaň 74
Dublin 70
Aalborg 62
Antverpy 62
Cardiff 61
Bratislava 60
Amsterdam 60
Manchester 59
Rotterdam 59


Deset měst, kde se nejlépe hledá bydlení


město procento oslovených, které souhlasilo s tvrzením,
že ve městě lze snadno nalézt dobré bydlení za rozumnou cenu
Lipsko 78
Aalborg 71
Braga 68
Dortmund 62
Oviedo 61
Bialystok 57
Berlín 57
Newcastle upon Tyne 54
Oulu 53
Ostrava 52
0 comments
add comment