V Ostrově otevřeli nové Centrum technického vzdělávání

Source
Pavel Peňás
Publisher
ČTK
31.08.2011 19:55
A69 - architekti

Ostrov (Karlovarsko) - V Ostrově na Karlovarsku dnes otevřeli Centrum technického vzdělávání. Vzniklo komplexní přestavbou bývalé základní školy a své obory v něm bude vyučovat Střední průmyslová škola Ostrov. Nová budova stála včetně přípravných prací 431 milionů korun a kraj na ni získal dotace z Evropské unie, řekl dnes při slavnostním otevření školy hejtman Josef Novotný (ČSSD).

    Střední škola tím podle ředitele Pavla Žemličky dostala dárek ke svým padesátinám. Před 50 lety se totiž nastahovala do budovy ostrovského zámečku a, ačkoli mělo tehdy jít o provizorní řešení, zůstala tam do letošního roku. Přes letošní prázdniny se stěhovala do nových prostor. "Centrum technického vzdělávání má sice nejmodernější vybavení, ale to školu nedělá. Nás teď čeká doladění nových metod výuky, abychom nové možnosti školy využili," uvedl Žemlička.
    Na stavbu přispělo 20 miliony město Ostrov, Karlovarský kraj pak zaplatil podíl na spolufinancování ve výši asi 35 milionů, doplnil hejtman. Příprava stavby trvala asi pět let, stavba začala v září 2009.
    Škola s kapacitou 750 míst nabídne žákům a zájemcům o celoživotní vzdělávání 35 učeben, kromě toho budou mít k dispozici pět počítačových učeben a učebnu přírodních věd s 30 počítači. K výuce bude sloužit i 14 dílen a dílenských učeben a čtyři elektrolaboratoře. Studijní materiály, odbornou literaturu i beletrii najdou studující v nově zařízené knihovně. K výuce tělocviku jsou určeny dvě tělocvičny, posilovna a dvě hřiště pro míčové sporty s umělým povrchem, včetně atletického areálu. Stravování bude zajištěno ve školní jídelně s kapacitou 125 parkovacích stání.
    Od čtvrtka 1. září usedne do lavic Centra technického vzdělávání Ostrov 660 žáků. O jejich výchovu a vzdělávání se postará sedmdesátičlenný pedagogický sbor. Škola nabízí celkem šest oborů zakončených maturitní zkouškou (informační technologie, strojírenství, elektrotechnika, dopravní prostředky, autotronik a technické lyceum) a jeden obor zakončený výučním listem (mechanik opravář motorových vozidel).
    Přestože kapacita školy nebude zatím plně využita, podle hejtmana i ředitele je pravděpodobné, že právě moderní zázemí a vybavené učebny přilákají další studenty. Hodně si kraj i město slibují od možné spolupráce s investorem z oblasti automobilového průmyslu, který projevil zájem se usídlit v průmyslové zóně v Ostrově.
    Podoba školy je dílem atelieru A69 - architekti s.r.o. Škole dali vzhled průmyslové haly s prosklenou střechou, imitující právě průmyslové objekty. Vnitřek školy je pak do značné míry prosklený, a tak je hned z atria možné vidět například odborné dílny.
0 comments
add comment

Related articles