V Litvínově demolují panelák, místo něj bude park

Source
Tereza Sajdlová
Publisher
ČTK
02.06.2020 18:55
Czech Republic

Litvínov

Litvínov – Desítky obyvatel sídliště v litvínovské čtvrti Janov na Mostecku dnes sledovaly, jak jde jeden z vybydlených panelových domů ze 70. let k zemi. Jeho demolice potrvá zhruba měsíc, přípravy na bourání začaly ve druhé polovině dubna vyklízením komunálního odpadu z objektu. Město vyšla akce na osm milionů korun. Radnice plánuje, že na místě vznikne park. Novinářům to dnes řekla mluvčí města Jitka Pavlíková.


"Z části suti se zasypou sklepy a místo se zrekultivuje tak, že z něho bude oddychová volnočasová plocha, prostě klasický park," uvedla. Město přistoupilo k demolici tohoto i dalších tří osmipatrových domů, protože jsou již neopravitelné a jsou bezpečnostním i hygienickým rizikem. "Tohle bude jeden z prvních kroků, jak restartovat sídliště," řekla mluvčí. Bourání dalších domů je v plánu zhruba v září.

Vedoucí demolic Roman Tureček dnes novinářům řekl, že náročnější byla samotná příprava na demolici. "Musely se odpojit inženýrské sítě a musela se vyklidit spousta komunálního a velkoobjemového odpadu," řekl Tureček.

Domy bourají demoliční nůžky s břity, které rozstřihnou železo v betonu. "Musíme začít vrchní stranou a budeme to provádět od shora dolů s ústupovou metodou," uvedl vedoucí. Nůžky zbourají dům až po druhé podlaží, na zbylá dvě patra bude použit menší stroj.

Zbylá stavební suť bude zužitkována. Částí se zasypou sklepy, část poslouží na jiných stavbách. Aby z místa nikdo nic neodcizil, je oplocené. "Bude tu průběžně chodit hlídka, která bude kontrolovat, jestli nejsou nějaké díry v oplocení," dodal Tureček.

Sídliště Janov bylo vystavěno v 70. letech minulého století jako moderní bydlení hlavně pro obyvatele vesnic, které zanikly kvůli těžbě uhlí. V 90. letech město prodalo bytové domy při privatizaci a noví vlastníci do nich začali stěhovat problémové nájemníky.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
kdo to byl, kdo to byl
Andrea Hanáčková
02.06.20 09:48
show all comments

Related articles