V Kutné Hoře se uzavírá rozsáhlá obnova Vlašského dvora

Publisher
ČTK
22.11.2020 08:50
Czech Republic

Kutná Hora


Kutná Hora - V Kutné Hoře se uzavírá rozsáhlá obnova Vlašského dvora, který je bývalou mincovnou a také sídlem městského úřadu. Rekonstruované prostory včetně parku jsou zkolaudovány, na konci měsíce by měly být hotové i expozice. Vše musí být vyúčtováno a vypořádáno do konce roku, řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO).


Rekonstrukce vyšla na více než 120 milionů korun. Většinu nákladů pokryla evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Dělníky v přilbách potkávali lidé na chodbách bývalé mincovny a v jejím okolí od předloňského léta. Opravy narušily chod radnice, některá patra nebyla průchozí a zemní práce před budovou řidičům ztěžovaly příjezd na parkoviště. Část úředníků se musela přestěhovat do náhradních kanceláří.

Podle Viktory se ještě dokončují práce na expozici o mincovnictví. "Pořád se na tom pracuje, do 30. listopadu mají termín," uvedl starosta. Návštěvníci by měli ocenit hlavně interaktivitu nové expozice. Novinkou bude třeba model Vlašského dvora, naopak zachována zůstane možnost vyrazit si vlastní groš. Viktora předpokládá, že po uvolnění protiepidemických opatření bude výstava již přístupná veřejnosti.

Vlašský dvůr je komplexem staveb ze 13. a 14. století a jeho historie souvisí s bohatým nalezištěm stříbra. Jméno získal zřejmě po vlašských mistrech, které král povolal z Florencie.
0 comments
add comment

Related articles