V Karlových Varech začala znovu sloužit Goethova lávka

Publisher
ČTK
24.05.2022 19:40
Czech Republic

Karlovy Vary


Karlovy Vary – V Karlových Varech začala dnes znovu sloužit Goethova lávka. Most pro pěší přes řeku Teplou nechalo město vyrobit jako repliku původní lávky. Vzhledově tak navazuje na sousední Císařské lázně. Náklady na stavbu nové lávky byly 4,7 milionu korun. Vrací se tak i historická podoba této části města, řekla dnes ČTK primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.


"Lávka byla postavena v roce 1891 až 1892 a měla nahradit lávku, kterou v roce 1890 smetla povodeň. Původně se jmenovala Farská lávka, ale později byla přejmenovaná na Goethovu lávku a toto pojmenován má dodnes," popsala historii mostku přes Teplou primátorka.

Jenže Goethova lávka léta chátrala a podle pamětníků byla uzavřena už asi před 30 lety. Do loňského roku, kdy začala její rekonstrukce, zbylo z lávky jen torzo.

Město podle náměstka primátorky Petra Bursíka vybralo v soutěži dodavatele v době, kdy už začínaly ceny stavebních materiálů stoupat. Pokud by se zakázka zadávala dnes, byly by ceny určitě výrazně vyšší, řekl dnes ČTK. Lávka je totiž kombinací oceli a litinových prvků, což jsou materiály, které zdražují výrazně.

Asi 15 metrů dlouhá lávka váží zhruba 20 tun a je samonosná, to znamená leží pouze na obou březích koryta řeky. Konstrukce na ní umožňuje provoz pouze pěších, případně cyklistů. V tuto chvíli sice vede lávka do prostoru staveniště rekonstruovaných Císařských lázní, ale město se se stavbaři dohodlo, že uvolní část prostoru, aby ji mohli chodci využít už nyní.
0 comments
add comment