V Bruntále se otevřel opravený zámecký park, nově jsou k vidění abstraktní sochy

Publisher
ČTK
29.07.2021 17:20
Czech Republic

Bruntál

Bruntál – V Bruntále se dnes otevřel opravený zámecký park. Po rekonstrukci jsou stěny hradeb i oplocení, bašta se schodištěm i stezky a zpevněné plochy. Park má novou zeleň a jeho součástí je i jezírko. Vznikl taky procházkový okruh vhodný pro hůře pohyb- livé návštěvníky nebo rodiny s kočárky. Novinářům to dnes sdělil náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo (KDU-ČSL).


"Zámek Bruntál je v majetku Moravskoslezského kraje a před necelými 20 lety byl zařazen na seznam národních kulturních památek. Jsem proto velice rád, že se nám daří o něj náležitě pečovat. Právě dokončená modernizace areálu a revitalizace parku je další etapou v rozsáhlé rekonstrukci této úžasné památky a navazuje na nedávno obnovenou salu terrenu (zahradní sál)," uvedl Curylo.

Návštěvníci si mohou prohlédnou čtyři nové sochy z letního sochařského sympozia. Část nákladů na opravy parku byla hrazena prostřednictvím přeshraničního projektu, jehož součástí byla i umělecká soutěž pro sochaře z Česka a Slovenska.

"Vybraní čtyři finalisté pro zámek vytvořili přímo před průčelím bruntálského zámku pískovcové abstraktní sochy. Tvořili je dva čeští a dva slovenští umělci podle svých porotou předem schválených návrhů," uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška (ANO). Kraj měl z evropských peněz k dispozici 10,3 milionu korun, využily se na opravu parku a organizaci mezinárodního sochařského sympozia. Celkově opravy zámku vyšly na 28,8 milionu korun.
0 comments
add comment