V areálu Tiby v Berouně má být místo Teska nová městská čtvrť

Publisher
ČTK
07.11.2014 10:45
Czech Republic

Beroun

Beroun - V areálu bývalé textilky Tiba v Berouně by měla vzniknout nová městská čtvrť. Zaujme místo, kde chtěl soukromý investor původně postavit obchodní dům Tesco. Novinářům to dnes řekla starostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci).

    "Už mám oficiálně potvrzenou informaci, že výstavba Teska je definitivně zamítnuta a investor tu byl požádat o řešení nového způsobu využití areálu, kdy by tam měla vzniknout úplně nová městská čtvrť," uvedla Endrlová.
    Majitel areálu chce podle starostky jednat s městem o tom, jak bude prostor rozdělen, kde vznikne bydlení a kde zeleň. "Město pro vybudování Teska stanovilo poměrně přísné podmínky, které by investor musel splnit, a bezpochyby tyto podmínky zůstanou páteří podmínek pro nové řešení," uvedl místostarosta Ivan Kůs (ČSSD).
    Město stavbu v minulosti dvakrát zamítlo kvůli architektonickému ztvárnění obchodního centra a špatnému řešení dopravního napojení areálu. Po úpravách projektu však zastupitelé napotřetí projekt schválili a pak se čekalo, až bude mít investor všechna povolení ke stavbě. Později však městu předložil nový projekt, který přinášel některé drobné změny. Nakonec se mu ale nepodařilo přípravu úspěšně dokončit.
    Starostka změnu záměru přivítala. "Všichni si umíme představit spoustu lepších variant využití," uvedla. Poukázala na zvýšenou dopravní a hlukovou zátěž i možnost, že by Tesco mohlo zlikvidovat prodejny v okolí.
    "Obava byla z toho, že by se vyřešil jeden brownfield, ale paralelně by mohly vzniknout další. Protože ve chvíli, kdy by třeba Tesco komerčně postavilo ceny tak nízko, jako to v jejich konceptu bylo běžné, tak by mohli položit další součásti obchodních zón, které už tu jsou, a nám by vznikaly nové brownfieldy na místech, kde teď jsou vytížené obchodní domy," podotkla Endrlová.
    Areál bývalé textilky Tiba vznikl v první polovině 19. století. V období první republiky tam pracovalo přes 1400 lidí, výrobky z továrny směřovaly do všech koutů Evropy i USA. Za druhé světové války byl provoz utlumen a výroba se nakonec úplně zastavila. Závod byl po roce 1945 znárodněn a v roce 1958 se stal součástí národního podniku Tiba Dvůr Králové. V 70. letech však začal textilní průmysl upadat a z areálu se postupně stal nevyužívaný brownfield.
0 comments
add comment

Related articles