Ústecká rada schválila zřízení oddělení kanceláře architekta města

Publisher
ČTK
20.01.2023 07:55
Czech Republic

Ústí nad Labem


Ústí nad Labem - Rada města Ústí nad Labem schválila zřízení nového oddělení kanceláře architekta města (KAM) pod kanceláří primátora. Výběrové řízení na vedoucího oddělení se uskuteční během příštího týdne, uvedl primátor Petr Nedvědický (ANO). Opoziční hnutí PRO! Ústí, které usilovalo o zřízení KAM ve formě příspěvkové organizace v minulém volebním období, hodnotí krok pozitivně. Důležité však podle opozice bude jasná koncepce. Navíc je to podle uskupení krok zpět, protože město kdysi oddělení městského architekta mělo. Do výběrového řízení se tehdy opakovaně nikdo nepřihlásil. ČTK to řekl opoziční zastupitel a architekt Jan Hrouda (PRO! Ústí).


Kvůli tomu, že v minulém volebním období někteří koaliční zastupitelé z ANO a ODS hlasovali proti zřízení příspěvkové organizace KAM, vypovědělo PRO! Ústí partnerům koaliční smlouvu. Pro hnutí byl KAM zásadním bodem smlouvy. Proti se tehdy vyslovil například také primátor. Nedvědický nyní řekl, že hnutí ANO bylo připravené zřízení KAM podpořit, nicméně ne ve formě příspěvkové organizace. "Říkali jsme při jednáních, že to podpoříme buď ve strukturách stavebního úřadu, nebo, aby tam byla zajištěna jeho samostatnost, tak pod kanceláří primátora. To jsme teď realizovali," uvedl.

"Rozhodli jsme v rámci organizačních změn, že zřídíme kancelář architekta města. Jinými slovy jde spíš o hlavního architekta města pod kanceláří primátora jako samostatné oddělení. Na základě této změny budeme vyhlašovat výběrové řízení," řeklprimátor. Konkurz bude vyhlášen během příštího týdne. Vybraný architekt si pak sám vybere svou asistentku a další personál.

Architekt by měl být podle Nedvědického k ruce stavebnímu úřadu a úřadu územního plánování. Jeho stanoviska však nebudou závazná, pouze doporučující. V případě zájmu se pak na vedoucího oddělení KAM budou moci obrátit i soukromníci.

Opozici chybí jasná koncepce, tedy náplň práce architekta a jeho míra zapojení do chodu města. Město neuvedlo ani rozpočet, za což bylo PRO! Ústí před více než rokem při předložení svého návrhu zastupiteli kritizováno. "Jsme rádi, že vyslyšeli snad i naše dlouhodobé volání, že tuhle instituci je potřeba mít, a doufejme, že dospěli k tomu, že je to důležité. Trochu nás mrzí, že nebyla naplněna dlouho zpracovaná koncepce z minulého volebního období, jejímž cílem bylo, vytvořit suverénní autonomní příspěvkovou organizaci," řekl za uskupení Hrouda. "Alfa omega úspěchu je kvalitní nezávislý odborný městský architekt," doplnil. Důležitá bude podle něj i podpora vedení města.
0 comments
add comment