Ústav v Jevíčku opravil dřevěné lehárny

Publisher
ČTK
06.11.2018 12:45
Czech Republic

Jevíčko


Jevíčko - Odborný léčebný ústav v Jevíčku na Svitavsku dokončuje první etapu oprav, která zahrnovala lehárny a plicní pavilon. ČTK to dnes řekla ředitelka Lenka Smékalová. Objekty jsou památkově chráněné. Lehárny mají neobvyklé dřevěné prvky.

Ústav existuje od roku 1916 a ročně se v něm léčí kolem 2000 pacientů s pneumologickými onemocněními nebo pohybovými obtížemi.

Dřevěné lehárny, jejichž opravy stály kolem pěti milionů korun, ústav otevře 20. listopadu. Bývalý dětský pavilon, který se stane plicní rehabilitací, bude hotový do konce roku. "Ve všech patrech pavilonu S jsou velké dřevěné konstrukce, kam chodí pacienti na čerstvý vzduch. Je to krásná historická záležitost," řekla Smékalová.

V lehárnách stavební firma obnovila dřevěné konstrukce včetně dřevěných výplní skeletu budovy, obnovila klempířské konstrukce, střechy z pálené krytiny, nátěry, elektroinstalace a hromosvod.

Dětský pavilon byl postaven po první světové válce, dětské pacienty už ústav nemá, od konce 80. let je budova kvůli havarijnímu stavu zavřená. Nová plicní rehabilitace bude mít 40 lůžek. "Rekonstrukce je plně hrazena z krajského rozpočtu, který na tuto velkou investici pamatoval částkou téměř 39 milionů korun," uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).
0 comments
add comment

Related articles