Třebíč chce chátrající kino Moravia přeměnit v kulturní centrum

Publisher
ČTK
04.08.2016 08:45
Czech Republic

Třebíč


Třebíč - Chátrající secesní budova bývalého kina Moravia v Třebíči by měla opět sloužit jako kulturní zařízení. Promítání skončilo před deseti lety a městu se dům od té doby nepodařilo ani prodat. Proto připravuje jeho přeměnu na komunitní centrum s klubovnami a víceúčelovým sálem, které by bylo přístupné veřejnosti. Jak dnes novinářům řekla radní města Marie Černá (Třebíč můj domov), na takové projekty je teď možné žádat o dotaci v evropském programu IROP.


"Vidíme to jako jednu z mála šancí na záchranu té budovy," uvedla Černá. Město plánuje co nejvíc zachovat vnější vzhled téměř stoletého domu, ale muselo by investovat do rekonstrukce jeho vnitřních prostor, kde je potřeba vyměnit i technické sítě.

Náklady stavby budou vyčísleny po dokončení dokumentace. Černá podotkla, že unie nabízí na jednu takovou akci nejvýše 20 milionů korun. Projektant by měl proto postupovat tak, aby se náklady třebíčského projektu co nejvíc přiblížily této částce. Lhůta na jeho předložení do evropského programu skončí s letošním říjnem.

Kino Moravia, které bylo nejstarším biografem v Třebíči, ukončilo před deseti lety činnost kvůli nízké návštěvnosti. Ve městě s 36.400 obyvateli zůstalo pouze modernější kino Pasáž. Budovu starého kina se město pokoušelo prodat. Jednoho soukromého investora, jenž za ni nabídl devět milionů korun, už před několika lety schválilo městské zastupitelstvo. Na svůj záměr ale podle Černé nezískal úvěr a kupní smlouvu nakonec nepodepsal.
0 comments
add comment

Related articles