Sýpka v Hradci unikla demolici, její majitel chystá přestavbu

Publisher
ČTK
24.08.2020 06:55
Czech Republic

Hradec Králové


Hradec Králové – Z historického objektu obilní sýpky v Hradci Králové by přibližně do deseti až patnácti let mohlo vzniknout obchodní, kancelářské a kulturní centrum. Přestavbu sýpky na nové využití chystá podnikatel Jakub Matoušek, který objekt před třemi lety koupil a zachránil jej tak před možnou demolicí. "Zatím máme projektovou studii. První na řadu by měla přijít oprava střechy, jejíž stav se za poslední rok dost zhoršil," řekl ČTK Matoušek. Dnes v sýpce pro veřejnost uspořádal den otevřených dveří.


"Budova je z roku 1903 a má svůj charakter. Je to jedna z posledních industriálních budov z režného zdiva v Hradci Králové. Oslovila naši rodinu natolik, že jsme se rozhodli, že si to vezmeme jako životní projekt a zkusíme s tím něco udělat, aby to přežilo další století," řekl Matoušek. Budova stojí poblíž autobusového a vlakového nádraží a míjí ji každý, kdo do Hradce Králové přijíždí od Jičína, Náchoda a Trutnova.

Matoušek plánuje, že v přízemí pětipodlažního objektu by mohly být obchody. Ve vyšších patrech kancelářské a konferenční prostory a v nejvyšším patře prostory pro kulturní centrum. V záměru je i vybudování střešní vyhlídky na město. Počítá se i s využitím sklepních prostor. Budova disponuje asi 3500 metry čtverečními podlahové plochy.

Rekonstrukce objektu, který je nyní bez oken a uvnitř je prázdný a bez skladovacích technologií, bude podle Matouška postupná. "Žádné termíny si nedáváme. Postupovat budeme tak, jak nám budou síly a finance stačit," řekl. S využitím dotací zatím nepočítá. Po opravě střechy by měly na řadu přijít okna, výtah, schodiště a podlahy. Celkové náklady na rekonstrukci Matoušek odhaduje na desítky milionů korun. Objekt není památkově chráněný.

Sýpku si nechalo postavit Družstvo rolnického skladiště v Hradci Králové a Nechanicích podle architekta Josefa Novotného. Původně vznikla jako čtyřpodlažní budova s dřevěnou vestavbou. V roce 1917 vyhořela. Poté prošla rozsáhlou rekonstrukcí, při které sýpka dostala železobetonovou vestavbu a patro navíc. Právě díky železobetonové vestavbě vetknuté do cihlového obvodového pláště je stavba mimořádně staticky pevná.

Obilí se v sýpce skladovalo do 90. let minulého století. Tehdejší vlastník, společnost Cerea, uvažovala o tom, že v ní vybuduje obchodní centrum, ale na to nedošlo. Pozdější vlastník, firma Empla, uvažovala o demolici objektu.
0 comments
add comment

Related articles