Středočeský vědeckotechnický park má vzniknout do roku 2012

Publisher
ČTK
01.02.2008 17:20
Czech Republic

Kladno

Kladno - Středočeský vědeckotechnický park, na jehož vybudování se podílejí pražské vysoké technické školy, by měl vzniknout do roku 2012. Rozsáhlý vědeckovýzkumný areál, jenž by mohl vyrůst v prostoru bývalé Poldi Kladno, bude financován až deseti miliardami korun ze strukturálních fondů Evropské unie. ČTK o tom dnes informovala Andrea Vondráková z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT).

    V současnosti jde o největší projekt pražských technických vysokých škol. Vedle ČVUT se ho účastní také Česká zemědělská univerzita a Vysoká škola chemicko-technologická. V pondělí 4. února podepíšou rektoři těchto škol Václav Havlíček, Jan Hron a Josef Koubek memorandum o porozumění, kterým chtějí deklarovat společný zájem na vybudování parku, uvedla Vondráková. Trojice pražských technických univerzit představuje celkově 6000 zaměstnanců a vzdělává v současnosti přes 50.000 studentů. Projektu se účastní i Středočeský kraj.
    Cílem výstavby je vytvořit vývojové centrum s kvalitní infrastrukturou a schopností plného zapojení do evropského výzkumného prostoru. "Hlavní náplní parku bude vědeckovýzkumná činnost, technologický výzkum a vývoj v těsné spolupráci s technologickými a hi-tech firmami a transfer pokročilých technologií do praxe," uvedl prorektor ČVUT Jaroslav Kuba.
    Nedílnou součástí podle něj budou zejména malé a střední technologické firmy, pro které bude zajištěn potřebný servis a služby. "Je snaha podporovat zde i začínající firmy formou podnikatelského inkubátoru. Současně bude park zajišťovat zázemí doktorandům a studentům aplikovaných oborů, kteří budou moci pracovat v těchto špičkových pracovištích na vědeckovýzkumných pracích," dodal prorektor.
    Hejtman Petr Bendl již dříve uvedl, že kraj chce využít faktu, že střední Čechy na rozdíl od Prahy mají šanci dosáhnout na evropské peníze. Kraj by se v rámci tohoto projektu měl podle hejtmana také poprat o finanční prostředky z operačního programu spravovaného ministerstvem školství.
    Hejtmanství hodlá spíše podporovat využití starých průmyslových areálů, takzvaných brownfields, než budování nových zón. Opuštěná území s rozpadajícími se budovami a nevyužívanými dopravními stavbami se vyznačují značnými rozměry, ekologickou zátěží i negativními sociálními jevy. V areálu bývalých kladenských hutí jsou to například krádeže kovů, kvůli nimž se i loni zřítila jedna z hal. Pod jejími troskami zemřeli dva lidé a další utrpěli zranění.
0 comments
add comment

Related articles