Stavbyvedoucí dostal za zřícení domu v Táboře podmíněný trest

Publisher
ČTK
17.07.2007 12:50
Czech Republic

Tábor

Tábor - Táborský okresní soud dnes v případu loňského zřícení obytného domu v Táboře udělil podmíněný trest. Třiatřicetiletého hlavního stavbyvedoucího Miloše Filipa, který dohlížel na budování polyfunkčního komplexu na vedlejším pozemku, odsoudil za obecné ohrožení k 16 měsícům vězení s  podmíněným odkladem na 28 měsíců. Muž se podle soudu při výstavbě sousedního objektu neřídil projektovou dokumentací a nepřivolal statika.
    Rozsudek není pravomocný. Obhájce Ivo Danielowitz se na místě proti rozhodnutí soudu odvolal. "Podle mého názoru není vina pouze na mém klientovi a míra jeho zavinění není tak vysoká, aby skutečně musel nést trestněprávní odpovědnost," řekl novinářům obhájce.
    Podle soudce Petra Černého je ale vina jednoznačně na stavbyvedoucím. Projektanti polyfunkčního domu nechali provést všechny možné průzkumy, nepodařilo se ale zjistit, zda je sousední dům podsklepený. Navrhli proto provést sondy k základům vedlejší stavby a přivolat statika. Filip chtěl podle Černého ušetřit čas a stavební náklady, přikázal proto bez provedení sond kopat u základů domu. Po podhrabání základů se zřítila štítová zeď a část domu. V domě bylo ohroženo deset lidí. "Zákaz činnosti není zapotřebí, pro obžalovaného by to mělo téměř likvidační účinky," uvedl v  odůvodnění rozsudku Černý.
    Část domu v Jeronýmově ulici, který patří Rybářství Tábor, se zřítila loni 4. května. Nikomu se nic nestalo, všichni lidé z něj stačili včas utéct. Tragédii zabránil šestnáctiletý obyvatel domu Miloš Paťha, jenž si všiml praskající spáry, zazvonil na všechny zvonky a nájemníci vyběhli ven. Během několika minut pak část domu spadla. Dům obývalo 14 lidí, z  toho šest dětí.
    Zbortila se jedna stěna a část bytů ve všech třech patrech budovy. Škoda na zříceném domě, který byl postaven ve 30. letech minulého století a před asi 25 lety rekonstruován, přesáhla 3,8 milionu korun. Pád domu také poničil zařízení bytů za 773.000 korun.
    Dům spadl při stavbě víceúčelového domu na sousedním pozemku. Stavitelé se z projektu mylně domnívali, že byl celý obytný dům podsklepený. Při výkopu u základů domu se pak zbortila méně zpevněná štítová zeď. Při hloubení výkopu u štítové zdi požádali zhotovitelé sousední stavby den před zřícením domu o statika, druhý den ale v  bagrování základů pokračovali. Správné zajištění zdi by zpozdilo sousední výstavbu o měsíce a prodražilo by ji to o několik milionů.
0 comments
add comment